Te rzeczy po prostu warto mieć w swoim mieszkaniu.
Stałym elementem Łódź Design Festival jest plebiscyt „must have”, wyłaniający i upowszechniający najciekawsze polskie wdrożenia. Ma on promować najlepszych polskich projektantów i producentów, ale przede wszystkim to znak jakości, rodzaj rekomendacji konsumenckiej, którym wyróżnieni mogą posługiwać się w kraju i za granicą. W tym roku „must have” przyznano 75 produktom, a my w redakcji wybraliśmy swoje ulubione projekty, które są zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Oto one:
Ekologiczna tapeta flizelinowa
„W zimowym upierzeniu”
projektant: Agnieszka Komorowska
producent: Brevka.art
Ekologiczna tapeta flizelinowa „W zimowym upierzeniu” z kolekcji „Szepty skandynawskich baśni zza ściany” jest autorską ilustracją przedstawiającą sikorki zachowane, trochę na przekór naturze, w odcieniach błękitu i szarości. Tapeta jest drukowana metodą lateksową, druk jest bezwonny i przyjazny nie tylko dla środowiska naturalnego, ale także dla naszego zdrowia. Jest odporna na zarysowania i rozerwanie, posiada klasę ochrony przeciwpożarowej. Nie zawiera w swoim składzie PCW ani innych toksyn.
Dbamy o lepszą codzienność – czajniczek
projektant: Jan Kochański
producent: Watchdog Polska
Watchdog zaprosił projektantów do stworzenia przedmiotów zainspirowanych filozofią działań strażniczych (stałym, regularnym zwracaniem uwagi na to, co wokół nas nie działa optymalnie). Każdy z przedmiotów – poprzez swoją niedoskonałość – ułatwia codzienną refleksję nad tym, co wokół nas nie działa optymalnie, i namysł nad tym, co możemy w naszym życiu poprawić, zmienić i ulepszyć. Czajniczek został wykonany w tradycyjnej technice ceramiki, z dębową rączką oraz nietypowo rozłożonymi elementami.
Kolekcja tapet „Czarodziejski Las”
projektant: Franciszek Michałek
producent: FREZO Wall Design
Kolekcję tapet „Czarodziejski Las” stworzono na podstawie projektów i szkiców autorstwa Franciszka Michałka. Prace powstały w latach 60. i 70. XX wieku jako koncepcje dekoracji ściennych do sanatoriów w Ciechocinku. Tapety wykonane są z najwyższej jakości materiałów, przy zastosowaniu ekologicznych technologii. Prezentowane na nich wzory zachowały malarski charakter oryginałów.
Epic Light GATSBY
projektant: Wioletta Bogunia
(Studio HOP Design)
producent: Epic Light
Lampa stołowa Epic Light GATSBY to hołd złożony pięknym produktom z lat 20. XX wieku. Lampa jest wykonana z dbałością o każdy detal, przy użyciu szlachetnych materiałów, litego mosiądzu oraz marmuru Bianco Carrara. To podkreśla jej nobliwość, zapewni długowieczność i piękne starzenie się produktu.
Kolekcja plakatów „Wypoczynek”
projektant: Katarzyna Jasińska
producent: Gra-Fika
Kolekcja plakatów „Wypoczynek” przedstawia polskie ośrodki wczasowe znajdujące się nad morzem, zbudowane po wojnie w duchu modernizmu. Kolekcja ukazuje budynki w pierwotnej, czystej formie. Architektura lat 60. i 70. jest w Polsce wciąż niedoceniana i niszczona przez bezmyślną modernizację. Estetyka plakatów nawiązuje do wzornictwa lat 50., 60. i 70. XX wieku. Kolekcja mimo minimalistycznego charakteru ma też nostalgiczny wymiar – przywraca klimat dawnych wakacji, za którymi tęsknimy.
Grzejnik HEX
projektant: Renata Piołunkowska, Jakub Jakubowski
producent: TERMA
Inspiracją do formy HEXA była rozerwana struktura tkanki obrastającej ściany w sposób z pozoru niekontrolowany. Heksagonalne moduły dają możliwość modyfikacji kształtu i rozmiaru grzejnika w zależności od potrzeb użytkownika. Punkty „rozerwania” formy spełniają dodatkową funkcję wieszaków. Poprzez swoją dwuwarstwowość grzejnik nie jest tylko ciekawym konturem na ścianie, ale staje się bardziej przestrzenny.
Kieliszki w szlifie „Łatki”
projektant: Sebastian Pietkiewicz
producent: Huta Szkła Kryształowego „Julia”
Szlif został zaprojektowany na przekór tradycyjnemu myśleniu o szkle kryształowym, sprawia wrażenie chaosu, ale jest dla kontrastu zrównoważony tradycyjną formą kieliszka. Jest to nieład kontrolowany. Kieliszki w tym szlifie są unikatowe, bo łatki na każdym z nich są nie do powtórzenia, ale w zestawieniu z innymi tworzą spójny komplet. Szlif jest interakcyjny, bo to zdobnik decyduje, gdzie na wyrobie znajdą się łatki.
Kolekcja KRAFT
projektant: Ola Munzar-Sobolewska
producent: Plankton dla domu
Naszym domom też należy się trochę biżuterii – niech błyszczą i mienią się detalami. Kolekcja KRAFT skupia modele z oferty PLANKTON, które spełniają poniższe kryteria: forma stroniąca od wzorów historycznych, ale wynikająca z tradycyjnej technologii (roślinne garbowanie skóry, lutowanie srebrem, toczenie mosiądzu, drykowanie miedzi); autentyczny materiał, którego atutem jest szlachetne starzenie się; wykonanie tradycyjną metodą, w krótkich seriach, przez zaufanych rzemieślników w przedwojennych zakładach (mosiężnik z Powiśla, kaletnik z Grochowa, drykiernik spod Krakowa).
Krzesło LOTOS
projektant: Romuald Ferens
producent: POLITURA
LOTOS jest wytwarzany z litego drewna lub sklejki dostępnej w różnych wykończeniach. To wyjątkowy mebel, będący połączeniem tradycji, funkcjonalności i doskonałego rzemiosła. Niezwykły kształt przypomina kwiat, który po otwarciu ukazuje ukryte piękno i elegancję. Możliwość składania i układania w rzędach pozwala na bezpieczne przechowywanie wielu krzeseł naraz.
Kolekcja mebli łazienkowych OP-ARTY
projektant: Olga Mężyńska, Milena Wójcik
producent: Deftrans sp. z o.o.
OP-ARTY to kolekcja mebli łazienkowych inspirowanych latami 60. XX wieku. Składa się z czterech elementów: szafki podumywalkowej, komody, słupka i lustra, które zestawione razem, tworzą indywidualną, utrzymaną w stylu retro przestrzeń. Charakterystyczny akcent w postaci ukośnych, kontrastowych nóżek nadaje bryłom lekkość. Połączenie koloru i ciepłego drewnopodobnego dekoru podkreśla nietuzinkowy charakter kolekcji. OP-ARTY to projekt dla osób ceniących indywidualizm i elegancję.
Cykl 13 ilustracji inspirowanych jogą Sunday is Monday
projektant: Izabela Kaczmarek-Szurek
producent: Sunday is Monday
Cykl ilustracji powstał z pasji do jogi, zrównoważonego stylu życia, budowania siły wewnętrznej i dobrych nawyków. Rysunki z jednej strony zachęcają do aktywności, działania, brania sprawy w swoje ręce, z drugiej do refleksji, uważności, ważenia kluczowych wartości. Ilustracje wyrażają motto SiM: Zadbaj o siebie! To może być joga, spacer, crossfit, dobre jedzenie. Ba! Leżenie to też ćwiczenie. Projekty, praca, dom. To wszystko ważne, ale zdrowie to skarb, a robota nie zając, nie ucieknie!
Stolik FLEX
projektant: Marta Urbańska/NUKI
producent: NUKI
FLEX to wielofunkcyjny stolik składający się z blatu oraz zabudowanego siedziska, zapewniającego dzieciom bezpieczną interakcję z otoczeniem. Uniwersalna forma sprawia, że spełnia również funkcję stolika kawowego. Wnęka pozwala wówczas na przechowywanie, np. książek i magazynów, laptopa lub stanowi kwietnik dla roślin.
Sofa Mystic
projektant: Lech Bonar
producent: Olta
Nowatorska bryła sofy Mystic jest dodatkowo podkreślona autorskim projektem okuć i nóżek, dzięki którym staje się ona wyjątkowa i niepowtarzalna. W połączeniu z drewnianymi elementami będącymi jej unikalną cechą wprowadzi do salonu nowoczesny design. Jednocześnie wygodę użytkowania zapewni pianka memory w poduszkach siedziskowych, które dopasują się do ciała, oraz gęsie pióra w poduszkach oparciowych, które będą stanowić wygodną i zarazem solidną podporę pleców.
Leżanka NAPKA
projektant: TABANDA
producent: TABANDA
NAPKA to wielofunkcyjna leżanka. Odnajdzie się w salonie, gabinecie, pokoju gościnnym czy poczekalni. Konstrukcja z dębu, giętej sklejki i stali mieści cztery wygodne poduszki, które można aranżować zależnie od potrzeb. Po wyjęciu podłokietnika i dołożeniu zagłówka stanie się komfortowym miejscem do leżenia. Projektanci czerpali inspirację z charakterystycznych leżanek z lat 70. To stąd NAPKA wzięła swoją nietuzinkową bryłę: foremną i zrównoważoną, lecz nonszalancko wymykającą się symetrii.
Łóżeczko dziecięce NEST
projektant: Wood Republic
producent: Wood Republic
Nest to dynamiczne łóżeczko rosnące razem z dzieckiem. To cichy towarzysz marzeń sennych, zabaw i wielkich koncepcji malucha! Łóżeczko NEST jest meblem zaangażowanym w rozwój dziecka. W zależności od potrzeb i wieku brzdąca można samodzielnie dostosować poziom materaca bez konieczności używania żadnych sprzętów. Gdy dziecko podrośnie, można zdemontować dwie boczne ścianki i z łóżeczka zrobić łóżko. Mebel można spersonalizować pod względem formy, wymiaru i wykończenia.
Tapeta ścienna Paperworks
projektant: Aleksandra Osadzińska
/PAPERWORKS
producent: LOVE YOUR WALL
Mural z reprodukcją bestsellerowego wzoru Paperworks o nazwie „Drawn from Nature – Rysowane z natury”, zaprojektowanego przez Aleksandrę Osadzińską. Projekt inspirowany był pracami Johna J. Audobona i rycinami z XIX-wiecznych albumów botanicznych i ornitologicznych. W 2017 roku, we współpracy z polską firmą Love Your Wall, wzór przeniesiono na nowy nośnik – tapetę ścienną, dzięki której każde pomieszczenie można zamienić w czarodziejski ogród.
Sekretarzyk TAMO
projektant: Marcin Laskowski
producent: TAMO
Sekretarzyk polskiej marki TAMO to dzieło trójmiejskiej stolarni Marcina Laskowskiego. Pracownia realizuje autorskie projekty w litym drewnie. Kierując się szacunkiem i zamiłowaniem do tego materiału, tworzy proste i przemyślane wzornictwo, aby podkreślić piękno surowca. Prezentowany mebel, w całości wykonany z polskiego dębu, wykończony został olejem w naturalnym odcieniu. Jego atrakcyjna zamknięta forma i duża funkcjonalność po otwarciu doskonale wpisują się w dzisiejsze wnętrza.