By osiągnąć płynność finansową z najmu, warto zadbać o komfort najemców już na etapie wyboru mieszkania z inwestycyjnym przeznaczeniem. Jakie są potrzeby mieszkaniowe rodziny?
Każda z grup potencjalnych najemców ma inne oczekiwania wobec idealnego lokalu do zamieszkania. Obok ceniących bliskość centrum turystów, przepadających za luksusem menadżerów oraz poszukujących korzystnej cenowo oferty studentów, kolejna liczna grupa wynajmujących to rodziny. Jakie parametry mieszkania docenią ci lokatorzy?
Rozwinięta infrastruktura
Lokalizacja. Jak zawsze i w tym przypadku sprawdzi się zasada, że lokalizacja jest najważniejsza. Różnicę stanowi fakt, że mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem dla rodziny nie musi znajdować się w ścisłym centrum. Kluczowe okażą się takie czynniki, jak rozwinięta infrastruktura, a więc bliskość przedszkoli, szkół, licznych sklepów i punktów usługowych, placówek medycznych czy innych atrakcji, oraz dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta i pozostałymi dzielnicami. W tym przypadku docenione zostaną odległość od miejskiego zgiełku i bezpieczeństwo.
Dodatkowe atuty stanowić będą osiedlowy plac zabaw czy świetlica dla młodszych mieszkańców, a także wygospodarowana na osiedlu przestrzeń wspólna do sąsiedzkiej integracji oraz bliskość parku i terenów rekreacyjnych. Pojawia się tutaj przestrzeń dla inwestycji mieszkaniowych usytuowanych w pewnej odległości od centrum, pozwalających jednocześnie na korzystanie z uroków miasta. Doskonałe rozwiązanie stanowić będą zatem takie lokalizacje, jak Bronowice, Mistrzejowice, Prądnik Biały i Czerwony w północnej części Krakowa oraz na południu miasta – Podgórze Duchackie czy Kliny, a nawet pobliskie miejscowości, jak Zielonki czy Wieliczka. Docenione zostaną zarówno kameralne inwestycje na kształt miejskich willi z dołączonym do mieszkania własnym ogródkiem, jak i nowoczesne osiedla mieszkaniowe o wyższej zabudowie.
Najkorzystniejszy metraż
Jakie parametry powinno mieć mieszkanie dla rodziny? Dobry metraż w dobrej cenie to rozwiązanie, o którym marzą wszyscy wynajmujący. W mieszkaniach zlokalizowanych nieco poza centrum łatwiejsze jest osiągnięcie korzystnej korelacji pomiędzy tymi czynnikami. W cenie kawalerki w ścisłym centrum miasta możemy sobie pozwolić na nawet kilkupokojowy lokal w spokojniejszej lokalizacji. Ważniejszym elementem od samej ceny mieszkania jest możliwie jak najwyższy miesięczny zysk z najmu, a takim cieszą się najczęściej większe lokale o powierzchniach ok. 60–90m2.
Relacje z najemcą
Płynność inwestycji możliwa jest do osiągnięcia tylko wówczas, kiedy mieszkanie nie stoi puste. Wybór rodziny jako najemcy wydaje się być korzystny i pod tym względem. Z uwagi na zobowiązania, takie jak miejsce pracy, przedszkole czy szkoła dla dzieci, ta grupa lokatorów rzadziej decyduje się na zmiany lokalizacji niż studenci i menadżerowie. Oznacza to dla inwestora brak częstych przerw w wynajmie mieszkania, a tym samym ciągłość wpływów do budżetu.
Kiedy już znajdziemy odpowiednich najemców, przy satysfakcjonujących relacjach z właścicielem, może okazać się, że rodzina będzie korzystać z naszego mieszkania nawet przez wiele lat. Długoterminowy najemca będzie bardziej dbał o jakość i czystość lokalu, co oznacza dla nas oszczędność i bezpieczeństwo.
Optymalne wyposażenie
Istnieje powszechne przekonanie, że im dalej od tętniącego życiem centrum zlokalizowane jest mieszkanie, tym większe nakłady finansowe należy przeznaczyć na jego aranżację, aby było atrakcyjne dla przyszłych lokatorów. Nie w tym przypadku. W odróżnieniu od pełnego wyposażenia, które wymagane jest przez najemców krótkoterminowych, rodziny – często posiadając własne meble – wybierają lokale umeblowane jedynie częściowo. Dotyczy to szczególnie pokoi dziecięcych, których wyposażenie zmienia się wraz z wiekiem i potrzebami najmłodszych. Istotne jest natomiast wykończenie pomieszczeń przeznaczonych na kuchnię i łazienkę. Warto wybrać solidne sprzęty i materiały, które będą służyć mieszkańcom przez długi okres.
Druga strona inwestycji
Przed zakupem mieszkania z jasno określonym przeznaczeniem na wynajem należy zastanowić się, jaką wartość będzie miała nasza nieruchomość za 10 czy 20 lat. Wybierając lokalizację, warto dostrzec potencjał mniej popularnych dzielnic, które w przyszłości zyskają na atrakcyjności, co zwiększy wartość zakupionej dzisiaj nieruchomości. Dobrym przykładem jest tutaj Zabłocie, które na przestrzeni minionych lat z terenów postindustrialnych przekształciło się w jedną z najmodniejszych obecnie krakowskich dzielnic.
Innym istotnym elementem jest wykorzystanie w budynku nowoczesnych rozwiązań technologicznych i architektonicznych, które będą stanowiły o większej wartości lokalu. Pamiętajmy również, że z chwilą zakupu zawsze nowe mieszkanie z rynku pierwotnego staje się ofertą rynku wtórnego.
Dominika Łukawska