Jedne cenione za dużą ilość zieleni, inne za centralne położenie lub bardzo dobrą sieć komunikacyjną i rozwiniętą infrastrukturę. Które z krakowskich dzielnic cieszą się największą popularnością wśród kupujących nowe mieszkanie?
Według ostatnich danych Głównego Urzędu Statystycznego Kraków jest drugim największym rynkiem nieruchomości w Polsce. Tylko od stycznia do lipca tego roku oddano do użytkowania 6025 lokali mieszkalnych. Spośród czynników branych pod uwagę przy wyborze nowego mieszkania z tak bogatej oferty, duże znaczenie ma lokalizacja danej inwestycji. W zależności od profilu nabywcy istotne są takie, a nie inne parametry. Kupujący z myślą o wynajmie poszukują raczej lokalizacji blisko centrum miasta, z kolei rodziny poszukujące mieszkania dla siebie, celować będą raczej w spokojną okolicę z dużą ilością zieleni i dobrą komunikacją. Na szczęście wachlarz wyboru jest naprawdę szeroki. Krakowskie dzielnice są bowiem dość mocno zróżnicowane pod wieloma względami.
Obecny podział na dzielnice został wprowadzony uchwałą Rady Miasta Krakowa 27 marca 1991 r. Od tego
czasu miasto podzielone jest na 18 dzielnic oznaczonych cyframi rzymskimi i nazwami. Nazwy te pochodzą głównie od wcześniejszych nazw miast, wsi, jurydyk, folwarków czy osad, które na przestrzeni wieków włączane były w granice administracyjne Krakowa. Centralnymi dzielnicami są: Stare Miasto, Grzegórzki, Prądnik Czerwony, Czyżyny i Krowodrza. Jednocześnie są to najdroższe lokalizacje mieszkaniowe w mieście. Pośród dzielnic Krakowa znajdują się jeszcze: Prądnik Biały, Bronowice, Zwierzyniec, Borek Fałęcki, Łagiewniki, Swoszowice, Pogórze Duchackie, Bieżanów – Prokocim, Podgórze, Mistrzejowice, Bieńczyce, Wzgórze Krzesławickie i Nowa Huta.
Najdroższe lokalizacje to oczywiście Stare Miasto i Kazimierz, gdzie stawki winduje rozwinięty rynek turystyczny. Ponadto, na chronionym przez konserwatora terenie powstaje bardzo mało nowych inwestycji, co dodatkowo wpływa na wysokie ceny w tych rejonach. Realizowane tu projekty to zazwyczaj rewitalizacje zabytkowych kamienic, które dostosowywane są do nowych funkcji. Coraz częściej obok apartamentów powstają w nich hotele, reprezentacyjne biura czy siedziby firm, które cenią sobie prestiżowe lokalizacje. Nic dziwnego zatem, że realizowane tu projekty często należą do kategorii premium i odznaczają się – mniejszym bądź większym – luksusem. A to, jak wiadomo, kosztuje. Według danych ofertowych cena za prestiżowy apartament w kamienicy na Kazimierzu może wynosić powyżej 20 tys. zł/m2. Jeśli chodzi o standardowe ceny na Starym Mieście i w jego najbliższym sąsiedztwie, to kształtują się one na poziomie ok. 9–12 tys. zł za metr kwadratowy. Mimo wysokich stawek lokalizacje te cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów. Mieszkania położone w tych częściach miasta mają bowiem duży potencjał inwestycyjny, będą idealne, jeśli chcemy zainwestować w apartament pod wynajem. Dlatego też w tym rejonie miasta najczęściej spotkamy turystów lub studentów. Rzadziej na tę lokalizację decydują się rodziny z dziećmi. Z jednej strony, mało tu miejsc zielonych i rekreacyjnych, z drugiej – trudny jest tu dojazd samochodem i mało miejsc parkingowych. Plusem jest za to dobrze rozwinięta komunikacja miejska.
Dużym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się te krakowskie dzielnice, które sąsiadują ze ścisłym centrum. Z pewnością należą do nich: Krowodrza, Prądnik Biały, Zwierzyniec, Dębniki czy Bronowice. Średnie ceny mieszkań w tych rejonach kształtują się na poziomie 6,5–7 tys. zł/m2.
Najbliżej położona ścisłego centrum Krowodrza, to jedna z atrakcyjniejszych dzielnic Krakowa. Jej mieszkańcy wysoko oceniają zwłaszcza dobrze rozwiniętą komunikację oraz rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową. Na terenie Krowodrzy znajduje się również piękny Park Wyspiańskiego. Jednak ze względu na bliskość i Starego Miasta i kampusu AGH, Krowodrza stanowi stosunkowo ruchliwą dzielnicę Krakowa, co wpływa na dość duży poziom hałasu w jej rejonie. Polecana jest raczej tym, którym nie przeszkadza miejski gwar, a cenią sobie bliskie sąsiedztwo centrum miasta.
Niekwestionowanym liderem wśród dzielnic sąsiadujących ze Starym Miastem jest Zwierzyniec. To najbardziej zielone miejsce na mapie miasta, a sama dzielnica należy do jednych z prestiżowych i najpiękniejszych rejonów Krakowa. Na jej terenie znajduje się Kopiec Kościuszki, Krakowskie Zoo, Lasek Wolski, Kopiec Piłsudskiego, Erem OO. Kamedułów, Zakon Norbertanek, obserwatorium astronomiczne oraz Błonia i stadion Cracovii. To bardzo spokojna i bezpieczna dzielnica oferująca możliwość aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Zaliczana jest nie tylko do najzieleńszych, ale również najczystszych rejonów Krakowa. To właśnie na terenie Zwierzyńca znajduje się prestiżowa Wola Justowska z luksusową zabudową willową.
Obok Zwierzyńca do spokojnych i bezpiecznych dzielnic zaliczyć możemy również Dębniki i Bronowice. Położone nieco dalej od Rynku Głównego, oferują za to świetne połączenia autobusowe i tramwajowe. Więcej tu też miejsc zielonych i rekreacyjnych niż w samym centrum miasta. Na szczególną uwagę w Dębnikach zasługuje Tyniec – położony na prawym brzegu Wisły, ulubione miejsce krakowian na przejażdżki rowerowe. Także na terenie Bronowic znajduje się stosunkowo sporo zieleni. Blisko stąd zarówno do Błoń Krakowskich i Parku Jordana, jak i do Parku Decjusza. Przez dzielnicę przebiega też Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd, Piesza Trasa Turystyczno-Kulturowa z Bronowic Małych do Mydlnik oraz trakt pieszo-rowerowy Młynówka Królewska, a stosunkowo nieduże natężenie ruchu i hałasu, czynią to miejsce bardzo przyjaznym do zamieszkania.
Obok ścisłego centrum i dzielnic do niego przylegających, do najpopularniejszych lokalizacji należą te rejony miasta, które cechuje dobra komunikacja pozwalająca na wygodne przemieszczania się między jego częściami, a jednocześnie oferujące dużą ilość zieleni i spokój od miejskiego hałasu. Najlepsza komunikacja z oddalonych od centrum dzielnic cechuje Mistrzejowice, Bieńczyce i Czyżyny. Lokalizacje te są bardzo popularne wśród rodzin z dziećmi także ze względu na sporą ilość terenów zielonych, rozwiniętą infrastrukturę usługowo-handlową i bogatą sieć placówek edukacyjnych. W Czyżynach czas wolny możemy ciekawie spędzić w Muzeum Lotnictwa Polskiego, Krakowskim Parku Technologicznym czy Parku Lotników Polskich. Na wzrost popularności tej dzielnicy wpłynęła także budowa Tauron Areny Kraków, wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej, w której odbywają się liczne wydarzenia sportowe i kulturalne. W Bieńczycach, z kolei, znajduje się Park Zalewu Nowohuckiego i zielone Planty Bieńczyckie. Jeśli chodzi o udogodnienia dla rodzin z dziećmi, to prym w tym względzie wiodą Mistrzejowice. Projekt planistyczny i urbanistyczny tej dzielnicy zakładał dla każdego osiedla mini centra handlowe oraz duże zespoły handlowo-usługowe na styku poszczególnych kompleksów mieszkaniowych. Nie brakuje tu też wielkopowierzchniowych sieci handlowych. Podobnie jest z placówkami edukacyjnymi i opiekuńczymi. Na każdym osiedlu Mistrzejowic znajdują się szkoły, przedszkola, żłobki, a także biblioteki i domy kultury. Dzielnicę cechuje ponadto duża liczba placów zabaw wraz z dwoma dużymi ogródkami jordanowskimi. Na terenie Plant Mistrzejowickich znajduje się także duży kompleks sportowo-rekreacyjny: trial park, skatepark i ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne. Plusem tych lokalizacji są również niewygórowane ceny nieruchomości, które nierzadko spadają poniżej 5000 zł/m2, podobnie jak w Nowej Hucie, która właśnie z uwagi na przystępne ceny jest bardzo popularna wśród kupujących mieszkanie. Według badania „Bezpieczeństwo w Krakowie” (2016), to właśnie mieszkańcy Nowej Huty czują się najbezpieczniej spośród wszystkich krakowian. Sama dzielnica należy do największych w Krakowie, a jej charakterystycznymi miejscami są Huta im. T. Sendzimira, Kopiec Wandy, Teatr Ludowy w Krakowie, Zalew Nowohucki, Park Tysiąclecia, Park Ratuszowy, Pomnik Solidarności, Kościół w Szklanych Domach, Muzeum Czynu Zbrojnego czy Kino Świt. Coraz większą popularnością ciszy się Nowa Huta także wśród turystów. Choć oddalona znacznie od pozostałych części miasta, jest z nimi świetnie połączona licznymi liniami tramwajowymi i autobusowymi.
Jak wynika z analizy firmy REAS, dla statystycznego Polaka kupującego mieszkanie najłatwiejszą zmianą jest zmiana dotycząca ceny zakupu. Co ciekawe, od chwili podjęcia decyzji o poszukiwaniu mieszkania do finalizacji zakupu przeciętny nabywca potrafi zmienić zdanie aż 18 razy. Dane pokazują również inną, interesującą sprawę, a mianowicie to, że najtrudniej kupującemu przychodzi zmiana preferowanej lokalizacji. Także dane na temat migracji między dzielnicami i preferencje mieszkańców opisane w Diagnozie Krakowskich Dzielnic (2016) wskazują, że krakowianie zmieniając mieszkanie rzadko kiedy decydują się na inną dzielnicę niż obecnie zamieszkiwaną. Zapewne sprawdza się w tym względzie stara zasada, że lubimy to, co znamy. Czasem jednak warto poznać plusy i zalety innych lokalizacji, może się bowiem okazać, że są one dla nas i naszego stylu życia dużo korzystniejsze.
Marta Maniecka