W ciągu kilku ostatnich lat zakup mieszkania pod wynajem stał się popularnym sposobem na lokatę kapitału. Trend wciąż się umacnia. Dlaczego? Przede wszystkim jest to bezpieczna inwestycja, ponieważ ceny mieszkań zmieniają się wolniej niż ceny walut. Jednak to nie wszystko, lokata kapitału w nieruchomość daje większe przychody niż obligacje bankowe lub lokata.
Zakup mieszkania pod wynajem jest obecnie najpopularniejszym i najbardziej bezpiecznym sposobem na pomnożenie pieniędzy, oczywiście jeśli nastawiamy się na długoterminowy zysk.
– Rynek nieruchomości to rynek lokalny, dlatego na to, jaką rentowność możemy uzyskać wpływa wiele czynników. Przeciętnie wynosi ona około 7% w skali roku i różni się przede wszystkim od miasta, w którym chcemy ulokować fundusze – mówi Adrian Potoczek, dyrektor ds. sprzedaży Wawel Service.
Na poziom rentowności inwestycji wpływają takie czynniki jak:
- lokalizacja mieszkania (największa w miastach akademickich),
- wielkość mieszkania (im mniejsze tym większa rentowność),
- skomunikowanie z centrum (im lepsza infrastruktura tym wyższa cena najmu),
- zaplecze handlowo-usługowe (im mniejsza odległość od uczelni wyższych, centrów biznesu, galerii handlowych tym lepiej).
Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że fundusze inwestycyjne są obarczone dużym ryzykiem, a sytuacja na giełdzie nie jest pewna, to ulokowanie funduszy w nieruchomości wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Tym bardziej, jeśli spojrzymy na aktualne stopy procentowe lokat bankowych.
– Obecnie zakładając lokatę na większą kwotę (np. 100 tys. zł) na rok nie możemy liczyć na więcej niż około 2% netto zysku. Biorąc to pod uwagę nawet kupno mieszkania w najmniej rentownym mieście akademickim, jakim jest Poznań (ok. 4%) jest bardziej opłacalne – tłumaczy Potoczek.
Przed szacowaniem zysków, należy rozgraniczyć rentowność brutto i netto. O tej drugiej możemy mówić po uwzględnieniu:
- czynszu na rzecz spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej,
- podatku od nieruchomości,
- opłatę za użytkowanie wieczyste,
- podatku od przychodu z wynajmu,
- ubezpieczenia,
- okresu przestoju (wakacje lub czas szukania najemcy).
Do zdecydowanych zalet inwestowania w nieruchomość możemy zaliczyć także amortyzację nieruchomości. Pozwala ona zmniejszyć obciążenie podatkowe, które jest związane z użytkowaniem nieruchomości lub z własnymi potrzebami prowadzenia działalności gospodarczej. Właściciel nieruchomości musi najpierw wpisać lokal do ewidencji środków trwałych. Odpisy amortyzacyjne mogą być dokonywane w ratach, co kwartał lub raz w roku. Dokonuje się ich do chwili, kiedy wartość zrówna się z wartością początkową lokalu lub jeśli mieszkanie sprzedamy.
Czy decyzja o zakupie lokum pod wynajem ma wady? Inwestycja w mieszkanie wymaga większego zaangażowania niż założenie lokaty. Ulokowanie pieniędzy w banku to często tylko kilka minut przed komputerem. Zakup mieszkania wymaga znacznie więcej wysiłku. Oprócz formalności związanych chociażby z kredytem, lokum należy przygotować pod wynajem i znaleźć odpowiednich najemców. Naprzeciw oczekiwaniom inwestorów wychodzą deweloperzy, tacy jak Wawel Service, którzy proponują pakiet wykończeń pod klucz w standardzie studenckim, dzięki którym klient ma odpowiednio wyposażone mieszkanie pod wynajem bez zbędnego przepłacania, czyli oszczędza czas i pieniądze (podatek przy korzystaniu z usług ekipy wynosi 8%, przy samodzielnych zakupach wzrasta on do 23%). Deweloperzy oferują także pomoc w znalezieniu najemcy. Po zakupie lokum to eksperci z branży znajdą pierwszych lokatorów, a co za tym idzie kupujący nie musi zaprzątać sobie głowy problemami z wynajmem.
90% osób, które zdecydowały się na zakup mieszkania zamiast założenia lokaty, uważa biznes w nieruchomościach za bardziej stabilny i dochodowy. Obecnie rentowność inwestycji jest najwyższa i wynosi około 7%. Można oszacować, że przy ciągłości najmu inwestycja zwróci się już po kilkunastu latach.
—
Wawel Service jest obecny na rynku nieruchomości od 25 lat. W tym czasie firma oddała do użytku ponad 2500 mieszkań w największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie i Katowicach. Krakowska firma utrzymuje najwyższe standardy estetyczne, techniczne i budowlane. Liczne nagrody branżowe i pozytywne opinie klientów budują status wiarygodnego lidera wśród polskich deweloperów.