Politykę przestrzenną Krakowa, w tym Dzielnicy VI Bronowice, kształtuje uchwalony w 2014 r. dokument Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa. Kierunki rozwoju określone w Studium uwzględniają przekształcenie rejonu Ronda Ofiar Katynia w ośrodek centro- twórczy, obejmujący zabudowę usługową wzdłuż ul. Radzikowskiego i al. Armii Krajowej w nawiązaniu do sąsiedniego rejonu położonego w Dzielnicy IV Prądnik Biały, tj. centrum usług z dopuszczeniem usług handlu wielkopowierzchniowego w rejonie już wykształconego zespołu obiektów handlowych oraz zabudowę mieszkaniową wielorodzinną, projektowaną jako autonomiczny zespół mieszkaniowy z nowymi wyznaczonymi terenami przestrzeni publicznych i zieleni urządzonej.
W stronę zachodnią przewiduje się stopniowe zmniejszenie intensywności zabudowy poprzez wyznaczenie terenów zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i utrzymanie istniejącej zabudowy, skoncentrowanej wokół historycznego układu osiedleńczego wzdłuż ul. Tetmajera i ul. Witkiewicza.
W zachodniej części obszaru w rejonie Fortu Mydlniki w ramach kampusu AGH oraz kampusu Uniwersytetu Rolniczego Studium przewiduje kształtowanie zespołu zabudowy usługowej oświaty i szkolnictwa wyższego z dopuszczeniem rozwoju centrum wysokich technologii.
Zdając sobie sprawę z wagi tego rejonu Miasta objęto już planami miejscowymi najcenniejsze pod względem kulturowo – krajobrazowym i przyrodniczym tereny Dzielnicy VI Bronowice (plany „II Kampus AGH”, „Bronowice Małe – Rondo Ofiar Katynia”, oraz „Bronowice Małe – Tetmajera”). Obszar pomiędzy ul. Radzikowskiego a torami kolejowymi, został zatem w 100% objęty ustaleniami planów miejscowych. W Dzielnicy VI ochroną planistyczną zostały objęte również tereny cennej zieleni rekreacyjnej w ciągu Młynówki Królewskiej (plany „Młynówka Królewska – Filtrowa”, „Młynówka Królewska – Zarzecze” i „Młynówka Królewska – Zygmunta Starego”).
Kontynuując politykę sporządzania planów miejscowych, zawartą w obowiązującym Studium w roku 2015 r. przystąpiono do sporządzania kolejnych, oczekiwanych przez mieszkańców planów miejscowych na obszarze Dzielnicy, takich jak: „Bronowice – Wesele” „Rejon Fortu Bronowice”. W chwili obecnej około 43% obszaru Dzielnicy objęte jest planami obowiązującymi, co w połączeniu z planami sporządzanymi oznacza, że w niedalekiej perspektywie nastąpi pokrycie planami na poziomie 46%, tj. proporcjonalnie do skali całego Miasta (ok. 48% powierzchni Krakowa objęte jest obowiązującymi planami). Ponadto obszar Dzielnicy nie objęty planami miejscowymi w znacznej części jest już zainwestowany i posiada wyraźnie zdefiniowany układ przestrzenny, a jego ewentualne niewielkie przekształcenia odbywają się na zasadach kontynuacji istniejącego zagospodarowania.
Elżbieta Koterba
Zastępca Prezydenta ds. Rozwoju Miasta Krakowa
W Bronowicach mamy do czynienia z dynamiczną sytuacją na wielu poziomach inwestycyjnych. Będzie tam powstawał nowy park na przedłużeniu Młynówki Królewskiej. Zostanie to uchwalone planem miejscowym dla obszaru między innymi ulicy Wesołej. Ten plan powinien zostać uchwalony już w okolicach wakacji tego roku.
Uchwalony jest już miejscowy plan zagospodarowania terenu w okolicach Ronda Ofiar Katynia. Jest tam realizowany między innymi projekt wielkiego osiedla mieszkaniowego oraz centrum biurowego. Ten projekt może podnieść ilość mieszkańców Bronowic nawet o połowę. Planowany jest rozwój terenów biurowych przy ulicy Lea i ulicy Armii Krajowej. Istotne są tu tereny okolic Rydla, gdzie znajdują się tereny publiczne. Zostanie tam zlokalizowany kampus Akademii Sztuk Pięknych. Na działkach za fortem od ulicy Złotego Rogu są złożone wnioski na budowę ogólnodostępnego basenu. W tym terenie ewidentnie brakuje dzisiaj tego typu obiektu rekreacyjnego. To pokazuje, że Bronowice będą rozwijać się w wielu kierunkach. Powstaną tam nie tylko tereny mieszkaniowe i biurowe, ale także tereny zielone i rekreacyjne. Bronowice w studium zagospodarowania terenu w większości przeznaczone są pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną niskiej intensywności oraz zabudowę jednorodzinną, z wyjątkiem obszaru między ulicą Groszkową i Armii Krajowej, gdzie będzie intensywna zabudowa wielorodzinna. Oznacza to, że zachowany zostanie mieszkaniowy charakter tej dzielnicy, czyli zabudowa wielorodzinna, ale z dominacją zabudowy jednorodzinnej..
Grzegorz Stawowy
Radny Platformy Obywatelskiej
w Radzie Miasta