O dobrze zaprojektowanych mieszkaniach, detalach architektonicznych i zaletach enklawy w centrum miasta, jaką jest bez wątpienia Rua Bonita rozmawiamy z Moniką Knap, kierowniczką biura sprzedaży i pełnomocnikiem zarządu Rua Bonita.
Skończyliście Państwo budowę inwestycji o nazwie Rua Bonita. W ofercie są już ostatnie wolne mieszkania. Co zdecydowało o tej lokalizacji. Czy ma ona aż tak duże znaczenie?
Zdecydowanie. Jest nawet takie przysłowie branży deweloperskiej, że w inwestycji liczą się trzy rzeczy: lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Nasza firma na etapie przygotowania inwestycji zawsze bardzo starannie wybiera wyjątkowe miejsca w Krakowie. Bez wątpienia takim właśnie miejscem jest ulica Śliczna, czyli nasz kompleks mieszkaniowy Rua Bonita. Usytuowany blisko ronda Mogilskiego. Z drugiej strony blisko tu także do terenów rekreacyjnych choćby Parku Lotników Polskich, kortów tenisowych i boiska klubu sportowego „Wieczysta”. W pobliżu znajdują się również centra handlowe: Alma, Castorama, CH Krokus, Plaza, M1 czy obiekty typu Aqua Park, Multikino, Cinema City, IMAX w Plazie czy Hala widowiskowo – sportowa Kraków Arena. Stąd naprawdę wszędzie jest blisko.
Rua Bonita to enklawa zapewniająca mieszkańcom komfort życia. Co się na to składa?
Usytuowanie między budynkami strefy wypoczynku dostępnej wyłącznie dla mieszkańców osiedla. Zadbaliśmy nie tylko o zieleń, ale także o ciekawe i indywidualne elementy małej architektury takie jak drewniane ławki i podesty. Z myślą o najmłodszych lokatorach zaprojektowany został bezpieczny, oświetlony i estetyczny plac zabaw. Nie bez znaczenia jest komfort, który oferujemy mieszkańcom. Nowoczesny i kilkustopniowy system kontroli dostępu, gwarantuje bezpieczny powrót do domu. Mieszkańcy mają też do dyspozycji podziemny parking z bezpośrednim dostępem do wind i klatek schodowych. Istotne są ulokowane na terenie osiedla funkcje usługowe, Fresh Market, centrum stomatologiczne, dermatolog i salon kosmetyczny.
Jak architektonicznie wygląda osiedle?
Składa się ono z dwóch budynków o nowoczesnej architekturze i wysokiej jakości wykończeniu. Zastosowaliśmy między innymi drewno, szkło i kamień naturalny. Bardzo reprezentacyjnie wykończone są części wspólne. Strzeliste elewacje budynków ozdabiają drewniane żaluzje i stylowe balustrady na balkonach. Linię parteru zdobi kamień naturalny. Myślę, że warto podkreślić iż całość wykonała znana i renomowana firma Chemobudowa Kraków SA, która współpracuje z nami teraz również przy nowym projekcie. To równie ważne, bowiem dobry wykonawca gwarantuje, że lokatorzy otrzymają solidnie wybudowane mieszkania.
Jaki jest obecny etap sprzedaży i całej inwestycji?
Pierwszy z budynków, czyli B zrealizowany został w latach 2011 – 2013. Wszystkie mieszkania zostały już sprzedane i pozostał tylko jeden lokal usługowy usytuowany na parterze o powierzchni prawie 100 metrów kwadratowych. Drugi budynek, czyli A został ukończony i ma już prawomocne zezwolenie na użytkowanie. Całkowicie został też w grudniu zeszłego roku spłacony kredyt na jego realizację. Aktualnie zostało mniej niż 30 wolnych mieszkań o atrakcyjnej powierzchni od 45 do 65 metrów. Ci, którzy zdecydują się na zakup będą mogli nadal liczyć na miejsce parkingowe i komórkę lokatorską w garażu podziemnym. Serdecznie zapraszam na teren inwestycji, gdzie można dodatkowo zobaczyć w pełni urządzone ponad 68 metrowe mieszkanie pokazowe. Oczywiście przyszłym nabywcom pomagamy dzięki wyspecjalizowanym firmom w finansowaniu inwestycji. Tu współpracujemy od lat z firmą Notus. Proponujemy również współpracę z firmą Excellent w zakresie zaprojektowania i wykończenia mieszkań.
Dużym zainteresowaniem cieszy się inna inwestycja realizowana również przez doświadczonych portugalskich inwestorów. Mowa oczywiście o Casa Feliz na krakowskim Żabińcu.
Tak, to jedna z naszych najpopularniejszych inwestycji i właśnie startuje z II etapem. Już za półtora roku przy ul. Żabiniec staną dwa gotowe, nowoczesne budynki. Tym samym do dwóch budynków I etapu, w których rozpoczynają się właśnie prace wykończeniowe, dołączą dwa nowe obiekty mieszkaniowe. I w tym przypadku współpracujemy z doświadczonymi i rzetelnymi partnerami – biurem architektonicznym Wizja oraz Chemobudową Kraków SA jako generalnym wykonawcą. Myślę, że wizja portugalskich inwestorów w połączeniu z pomysłami krakowskiego biura architektonicznego oraz rzetelnością lokalnej firmy wykonawczej dają znakomity efekt – o czym najlepiej świadczy właśnie duże zainteresowanie wśród klientów.
A jak będzie przebiegał drugi etap?
Drugi etap projektu zakłada realizację kolejnych dwóch sześciokondygnacyjnych budynków, z których jeden architektonicznie zbliżony będzie do brył I etapu, a drugi nieco mniejszy. W tym etapie, w sumie oddanych zostanie 112 mieszkań. Pod budynkami, na kondygnacji -1, zlokalizowany będzie wielostanowiskowy parking podziemny. Inwestycja w całości realizowana jest na gruncie objętym prawem własności. Termin realizacji II etapu przypadnie na koniec roku 2016, a budynki etapu I zostaną oddane do użytku jeszcze przed końcem bieżącego roku.
Nazwa CASA FELIZ zobowiązuje. Czym zatem wyróżnia się „Szczęśliwy Dom”?
Owszem, nazwa zobowiązuje – dlatego nasza inwestycja łączy w sobie wiele zalet. Warto wspomnieć tu o atrakcyjnej formie, starannie przemyślanej koncepcji architektonicznej i funkcjonalnym rozkładzie mieszkań. Jest to bowiem projekt na wskroś nowoczesny, ujmujący elegancką prostotą, połączoną umiejętnie z przyjaznymi dla mieszkańców rozwiązaniami funkcjonalnymi. Np.: podwórka otwierają się na południe, dzięki czemu do środka wprowadzają dużo światła i słońca. Są zaprojektowane jako pełne zieleni „miejskie ogrody”. Ponadto wszystkie mieszkania w Casa Feliz mają dostęp do balkonów i tarasów. Drewniana obudowa balkonów, częściowo ażurowa, nadaje budynkom indywidualnego charakteru, a kontrastując z jasnym tynkiem ścian, budzi skojarzenia z nowoczesną architekturą skandynawską. To ciepły dom, do którego chce się wracać.
Zatem i ta inwestycja odznaczać się wysokim standardem wykończenia?
Tak, oczywiście. Mieszkania będą wykańczane w standardzie deweloperskim, natomiast klatki schodowe, które są dobrze oświetlone światłem dziennym, będą miały wysoki standard wykończenia, z którego znany jest inwestor. Konstrukcja płytowo-słupowa budynków pozwala na unikniecie podciągów oraz na elastyczne łączenie poszczególnych mieszkań. W przestrzeniach garaży podziemnych znajdują się miejsca postojowe, komórki lokatorskie i pomieszczenia techniczne, dostępne dla mieszkańców za pośrednictwem wind, bezpośrednio z kondygnacji mieszkalnych.
Żabiniec to obecnie jeden z bardziej atrakcyjnych i poszukiwanych adresów w Krakowie.
Nic dziwnego: bliskość ścisłego centrum i Rynku Głównego, a jednocześnie możliwość korzystania z położonych nieopodal zielonych terenów rekreacyjnych sprawiają, że ludzie chętnie się tu osiedlają. Dlatego od kilkunastu lat, odkąd wybudowały się tu pierwsze bloki, moda na Żabiniec nie mija. Inwestycje zlokalizowane w okolicy cieszą się dużą popularnością również dzięki rozwiniętej infrastrukturze usługowo-handlowej oraz dobrej komunikacji. Doskonale skomunikowana z pozostałymi rejonami miasta, a jednocześnie wyizolowana od miejskiego zgiełku, Casa Feliz jest ciekawym miejscem do życia.
Obok budownictwa mieszkalnego realizują państwo także biurowce. Skąd zainteresowanie właśnie tym sektorem nieruchomości?
Ponieważ zapotrzebowanie na tego typu lokale wciąż rośnie. Kraków, to miasto, które wciąż się rozwija. Ludzie chcą tu mieszkać, a coraz więcej firm właśnie tutaj chce mieć własną siedzibę czy swoje biura. Jeszcze kilka lat temu dobrze było posiadać warszawski adres siedziby – była to kwestia prestiżu. Obecnie i Kraków jest takim miejscem.
Jaka lokalizacja została wybrana na tę inwestycję?
Najlepsza. Planowany zespół dwóch budynków biurowych klasy A, znajduje się na eksponowanej działce przy ul. gen. Bohdana Zielińskiego, w niedalekim sąsiedztwie centrum miasta (ok. 2.5 km), w zielonej dzielnicy Krakowa. Lokalizacja przy tranzytowej, 2-pasmowej arterii zapewnia świetną komunikację z trasami wylotowymi, międzynarodowym lotniskiem w Balicach, Centrum Kongresowym ICE, oraz dostęp do komunikacji publicznej, tras rowerowych i miejsc wypoczynku.
A co wyróżnia właśnie tę inwestycję na tle innych?
Projektowane biurowce z jednej strony wyróżnia kameralność i zaciszna lokalizacja, co stwarza doskonałe warunki pracy dla przyszłych najemców, z drugiej budynki spełniać będą najwyższe standardy nowoczesnej architektury, stosować najnowocześniejsze rozwiązania (inteligentny BMS, systemy oszczędności energii i wody, najnowocześniejsze systemy nawilżania powietrza) i będą przyjazne dla natury (certyfikacja LEED). Bezpośrednie sąsiedztwo ogrodów działkowych oraz Otuliny Bielańsko Tynieckiego Parku Krajobrazowego zapewniają doskonałe warunki pracy.
A jak będzie to wyglądało w praktyce?
Rozpoczecie realizacji planowane jest jeszcze w 2015 roku. Na działkach o powierzchni około 14 000 m² zaprojektowano dwa niewysokie budynki, swobodnie tonące w zieleni. Zdecydowaną większość miejsc parkingowych zlokalizowano w garażu podziemnym, zostawiając na powierzchni terenu tylko kilkanaście miejsc przeznaczonych dla gości. Pozwoliło to na zagospodarowanie pozostałej części działki zielenią o zróżnicowanym charakterze.
Budynki zwrócone są do siebie wejściami głównymi dostępnymi z wewnętrznej uliczki. Górne piętra budynku spoczywają na szklanej bazie parteru okrywającej dostępne z zewnątrz pomieszczenia o funkcji komercyjno-biurowej. Szklana na całej wysokości parteru fasada pozwala otaczającej zieleni niejako przeniknąć do wnętrza budynku nie tworząc dla niej wizualnej bariery. Odbijająca się od szyb fasady roślinność tworzy wrażenie, że budynki są niejako zatopione w zieleni. Wrażenie to spotęgowane jest dużym zielonym patio otoczonym szklanymi ścianami, zlokalizowanymi jednym z budynków. Ten wewnętrzny ogród jest widoczny i dostępny również w lobby. Drugi natomiast budynek zbudowany na planie litery
L niejako obejmuje, jak ramionami część ogrodu, zagarniając ją do wnętrza.
Więcej informacji na:
www.ruabonita.pl
Rozmawiał Jarosław Knap