Na pytania o zmiany na rynku mieszkaniowym, aktualne wyzwania stojące przed rządem, samorządem i organizacjami biznesowymi- odpowiada Eugeniusz Batko, prezes i założyciel funkcjonującej z sukcesem od 25 lat na rynku deweloperskim, firmy Fronton.
Zmiany legislacyjne spowodowały, że zarówno sprzedający jak i kupujący mieszkania, czują się bezpieczniej niż kilka lat temu. Wcześniej zdarzało się, że deweloperzy nabywali teren i rozpoczynali inwestycję bez zabezpieczenia finansowego, nie byli w stanie zrealizować jej do końca , co narażało na straty klientów. Istotne jest aby inwestor był dobrze przygotowany do procesu inwestycyjnego ,z pełnym zabezpieczeniem zakończenia budowy. Trzeba przyznać, że kupujący mieszkania są dzisiaj bardziej świadomi i wiedzą doskonale jak sprawdza się wiarygodność dewelopera.
Zdecydowanie poprawiło się przygotowanie inwestycji od strony formalno-prawnej. Funkcję v-ce prezydenta do spraw inwestycji miasta Krakowa, objęła Pani Elżbieta Koterba, osoba posiadająca dużą wiedzę zawodową, dynamikę działania, dużą odpowiedzialność oraz troskę o rozwój miasta. Na skutek lepszej koordynacji wszystkich wydziałów w Urzędzie Miasta, lepszy jest także przepływ informacji między tymi wydziałami . Pozwala to na skrócenie czasu wydawania decyzji.
Kiedy rozpoczynaliśmy działalność deweloperską, pokrycie planami Krakowa, stanowiło zaledwie kilka procent. W tej chwili mamy aktualne, nowe studium rozwoju miasta Krakowa. Pokrycie miejscowymi planami przekroczyło połowę obszaru miasta. Pozwala to na szybsze analizy i rozpoznanie, co w danym terenie jest możliwe do realizacji. Ogranicza to ryzyko inwestycyjne, bo nie trzeba kupować gruntów nie mając pewności, co na tym terenie można wybudować.
Problemem jest wieczysta dzierżawa na gruntach budowlanych. Jest to czynnik hamujący zarówno budownictwo mieszkaniowe, jak i usługowe, biurowe a także inwestowanie w zakłady produkcyjne. . Wieczysta dzierżawa tak naprawdę jest hamulcem rozwoju gospodarki, w konsekwencji także dochodu narodowego. Sama świadomość, że ktoś inwestuje i buduje, a klient kupuje tak naprawdę nie do końca na własnym terenie – powoduje dyskomfort. Chcę między innymi w tym obszarze prowadzić konsultacje z osobami, które mają siłę sprawczą w zakresie decyzyjnym i ustawodawczym. Takie rozmowy będziemy prowadzić zarówno z władzami lokalnymi ,jak też z przedstawicielami rządu.
Jeśli myślimy kompleksowo o działalności gospodarczej, to warto również zwrócić uwagę na inne niedogodności związane także z wieloma branżami, w tym również deweloperską. W konsekwencji na cenę mieszkań rzutuje wiele czynników. Chcę wraz z innymi osobami działającymi w różnych organizacjach gospodarczych zająć się nie tylko użytkowaniem wieczystym. Będziemy rozmawiać o kosztach pracy czy o zamówieniach publicznych. To wszystko tak naprawdę ma wpływ na końcową cenę mieszkań. Konieczne są także nowe rozwiązania w zakresie choćby takich działań jak dofinansowanie kredytu Mieszkanie dla Młodych. W Krakowie wskaźnik jest tak niski, że zaledwie parę procent mieszkań mieści się w tym limicie, a są miasta gdzie programem Mieszkania dla Młodych objęte jest ponad 50 % wszystkich mieszkań przeznaczonych do sprzedaży. Nie jest nadal rozwiązana sprawa budownictwa pod wynajem. Uważam, że jakość budownictwa zarówno w sensie estetyki, architektury jak i jakości procesu inwestycyjnego jest dzisiaj dużo wyższa. Budynki mieszkalne są nie tylko dużo bardziej funkcjonalne, ale po prostu ładniejsze.
Najlepszą nagrodą dla mnie jest zadowolony klient. Po 25 latach naszej działalności mamy wielu takich klientów. To daje nam wszystkim, mnie osobiście i pracownikom firmy poczucie prawdziwej satysfakcji.
Eugeniusz Batko