O komforcie życia na dobrze zaprojektowanym, zrównoważonym osiedlu, o szacunku dla ekologii i różnorodności oraz o przygotowaniu do stworzenia w Krakowie osiedla 15 minutowego ESSA Kliny rozmawiamy z Julią Bogdanowicz, Dyrektorką Zarządzającą firmy Westa Investments S.A. Inwestora osiedla.
Jarosław Knap : Osiedle ESSA Kliny ma być zrównoważonym osiedlem zgodnym z ideą miasta 15 minutowego. Na jakie udogodnienia mogą liczyć przyszli mieszkańcy? Co znajdą w odległości 15 – minut?
Julia Bogdanowicz : To nowoczesny projekt oparty na koncepcji francuskiego urbanisty i architekta — Carlosa Moreno. Główną rolę gra tu uwzględnienie współczesnych potrzeb mieszkańców, a zwłaszcza — młodych generacji. Teren Essy będzie przecięty promenadą, przy której mieszkańcy znajdą wszystkie niezbędne usługi potrzebne do aktywnego życia, takie jak: kawiarnie, piekarnie, restauracje, sklepy, biura, centra zdrowia, placówki edukacyjne, siłownie bądź kluby fitness, a nawet biblioteki czy centra sztuki. Znajdzie się tu także mnóstwo zieleni, wśród której nowi lokatorzy znajdą między innymi siłownię, oczko wodne, altanki czy hamaki.
Wdrożenie koncepcji pierwszego w Krakowie miasta 15-minutowego to nie tylko rezultat podążania za nowoczesnymi rozwiązaniami urbanistycznymi. Idea ta oznacza także poszanowanie dla wartości istotnych dla młodych i świadomych pokoleń, takich jak ekologia, różnorodność, elastyczność, współdzielenie i zrównoważony rozwój. Każda z tych wartości odnajduje swoje odzwierciedlenie w projekcie Essy.
ESSA to w slangu młodzieżowym w dużym skrócie, łatwość, radość i ekspresja pozytywnych uczuć. Co przyczyni się oprócz tego o czym już mówiliśmy do komfortu życia mieszkańców?
W przestrzeni miejskiej “Essy” nie zabraknie przemyślanych stref wspólnych, pozwalających na szereg aktywności — od sportu, poprzez pracę, rozwój osobisty, pielęgnowanie relacji aż po dbanie o urodę i shopping. Realizacja tych udogodnień będzie oparta o rozwiązania ekologiczne, takie jak zasilanie fotowoltaiką oświetlenie, podlewane deszczówką tereny zielone, ładowarki do rowerów elektrycznych i wiele innych. Chętnie będziemy je konsultować z młodymi ludźmi, którzy stanowią przyszłość Krakowa. Planujemy zacieśnić współpracę z krakowską ASP, a także zaprosić do wspólnego projektowania studentów architektury.
Essa będzie miała także swój Plac Targowy Kliny, gdzie będzie można kupić świeże owoce i warzywa prosto od lokalnych dostawców. Ważnym elementem infrastruktury będzie ulica typu Woonerf, na której piesi i rowerzyści mają pierwszeństwo. Przestrzeń miejska nie będzie zdominowana przez samochody, bowiem większość z nich zostanie schowana w parkingach podziemnych, co czyni osiedle bardziej przyjaznym.
Osiedle ma być nie tylko otoczone zielenią ale zieleń ma być także atutem przestrzeni wspólnych Jedną z form ma być miejski zagajnik. Jak wobec tego powinno się tworzyć nowoczesne formy miejskiej zieleni?
Jest dla nas bardzo ważne zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem a naturą. Projekt na krakowskich Klinach odpowiada na aktualne potrzeby mieszkańców miast, które nie ograniczają się do dróg, komunikacji miejskiej oraz bliskości usług czy handlu.
Na Essie przewidziano wiele terenów zielonych — dzikich i zaplanowanych. Wśród nich znajdują się m.in. zielone dachy i elewacje, ogródki, park i wspomniany zagajnik — gęsty i szybko rosnący lasek Miyawaki. Powstać ma też jeziorko oraz fontanna. Taka infrastruktura ma pełnić funkcje estetyczne, rekreacyjne, ale też chronić teren Essy przed przegrzaniem, między innymi dzięki właściwej retencji wody. Znajdzie tu zastosowanie wiele ekologicznych rozwiązań, co w połączeniu z ciekawą architekturą stworzy doskonałe miejsce do zrównoważonego stylu życia.
W tym rejonie wiele osób narzeka na komunikację. Jak to poprawić. Czy prowadzicie Państwo na ten temat rozmowy z władzami gminy, które mają największy na to wpływ?
To prawda, komunikacja stanowi duże wyzwanie dla władz gminy. TomTom Traffic Index wskazuje, że w ubiegłym roku Kraków znalazł się na drugim miejscu w rankingu najbardziej zakorkowanych miast. Dlatego koncepcja miasta 15-minutowego to idealne rozwiązanie dla Klin. Większość codziennych potrzeb będzie można zaspokoić w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania. Eliminuje to konieczność długotrwałych podróży samochodem i sprzyja zrównoważonemu, komfortowemu stylowi życia.
Dostępność ważnych punktów w jednym miejscu bynajmniej nie oznacza, że mieszkańcy będą “odcięci” od pozostałych dzielnic i osiedli. Przeciwnie — niezmiennie deklarujemy otwartość na współpracę z miastem, celem wprowadzenia udogodnień komunikacyjnych, które poprawią połączenia Klin z resztą Krakowa. Poza usprawnieniem infrastruktury drogowej i komunikacji miejskiej, gmina planuje wybudowanie w pobliżu szkoły oraz rozległego parku miejskiego.
Zgodne współdziałanie władz gminy i podmiotów publicznych ma duże znaczenie dla sukcesu tego projektu. Essa ma być w pełni zintegrowana z resztą Krakowa. Liczymy na to, że efektem tej współpracy będzie możliwość szybkiego dostępu mieszkańców Klin do ulicy Zakopiańskiej oraz jeszcze szybsze połączenie z przystankiem SKA Opatkowice, skąd można w kilkanaście minut dotrzeć do centrum Krakowa.
Jednym z wyznaczników nowoczesnego budownictwa mieszkaniowego jest ekologia. Jakie rozwiązania znajdą się w ESSA Kliny? ( Fotowoltaika, pompy ciepła, deszczówka)?
Zdajemy sobie sprawę, z jaką odpowiedzialnością wiąże się realizacja działalności deweloperskiej. Zależy nam na tym, aby osiedle wpisało się naturalnie w tkankę miejską Krakowa, dlatego współpraca z władzami miasta i mieszkańcami, a także organizacjami ekologicznymi jest kluczowa. Proponujemy rozwiązania zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju — odpowiedzialne społecznie i w dbałości o środowisko, co wyraźnie zaznacza się w projekcie.
Na obszarze osiedla zaplanowane są ścieżki rowerowe i stojaki na rowery. Do dyspozycji mieszkańców mają być zainstalowane ładowarki do rowerów i samochodów elektrycznych. Tereny zielone mają być zasilane deszczówką, a oświetlenie części wspólnych zapewnią odnawialne źródła energii. Planowany jest także Plac Targowy z produktami od lokalnych dostawców.
Ten projekt pozwala na wdrożenie wielu nowoczesnych rozwiązań, dlatego chętnie będziemy je konsultować z lokalną społecznością oraz potencjalnymi mieszkańcami i słuchać ich sugestii.
Jak będzie w praktyce wyglądało osiedle, jakie będą udogodnienia, struktura budynków i mieszkań na ESSA Kliny?
Essa jest zaplanowana w taki sposób, żeby każdy znalazł tam miejsce dla siebie. Projekt części wspólnych oraz zagospodarowanie terenu osiedla z założenia sprzyja zacieśnianiu relacji społecznych. Mają się tam znaleźć kawiarnie, siłownia, lokalny targ, siłownia na świeżym powietrzu, promenada, oczko wodne, las Miyawaki, strefa barbecue, leżaki i hamaki, a dla dzieci i ich rodziców — place zabaw i boisko. Przestrzeni do integracji będzie mnóstwo, a umiejscowienie najważniejszych usług, sklepów, obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zieleni miejskiej na terenie osiedla, będzie pozwalało na bogatsze życie towarzyskie.
Koncepcja osiedla zakłada niskie, pięciokondygnacyjne budynki z własnymi dziedzińcami. Taka zabudowa zapewnia mieszkańcom kameralny klimat pomimo wielkości inwestycji. Podziemne parkingi dla zmotoryzowanych mieszkańców pozwolą zachować harmonię przestrzeni osiedla i zwiększą obszar, który można zazielenić.
Wierzę, że mieszkańcy Essy będą chcieli częściej spotykać się z przyjaciółmi, cieszyć się dłuższymi chwilami relaksu oraz rozwijać swoje pasje. Mam nadzieję, że koncepcja ta przyczyni się do dobrych relacji, opartych na wspólnych wartościach i różnorodnym stylu życia.
Rozmawiał : Jarosław Knap