Stół jest nieodzownym bohaterem każdego wnętrza. Wokół tego mebla skupia i toczy się życie. Bez wątpienia to sprzęt, który zasługuje na odpowiednie miejsce w otaczającej nas przestrzeni i mebel któremu warto poświęcić sporo uwagi.
Zacznij od proporcji
Ruszając na polowanie w poszukiwaniu wymarzonego stołu musimy wiedzieć czego szukamy. Dobrze mieć w głowie gotowy plan przyszłego wnętrza. Bardzo ważne są proporcje i wyczucie skali. Nie wszędzie będzie pasował masywny stół na solidnych nogach, nie wszędzie lekkie delikatne meblowe cacuszko. Warto wiedzieć też, że meble są najczęściej eksponowane w przestrzeniach i wnętrzach sklepów – czyli w pomieszczeniach większych niż te, w których będą używane. Może się zdarzyć, że to co w sklepie nie wydawało się wcale duże, w naszym mieszkaniu, czy biurze jest zdecydowanie zbyt okazałe. Prostym sposobem na sprawdzenie gabarytów przed samym zakupem, może być wyklejenie na podłodze papierową taśmą obrysu wybranego mebla, w miejscu w którym chcemy go postawić.
Pamiętaj o odległościach
Miejsce potrzebne jednej osobie do wygodnego zjedzenia posiłku to półkole o średnicy 60 cm, długość stołu który planujemy kupić to wielokrotność tego wymiaru, z uwzględnieniem ilości miejsc. Rozmiar stołu ustalamy indywidualnie, bierzemy pod uwagę powierzchnię wnętrza jakim dysponujemy, a także plan ustawienia naszych mebli. Jeśli chcemy stół postawić tradycyjnie na środku wnętrza będziemy musieli uwzględnić sporo dodatkowego miejsca na krzesła ustawione dookoła (można przyjąć 80 cm od oparcia krzesła stojącego prze stole do kolejnego mebla). Stół dostawiony do jednej ze ścian nie będzie wyglądał tak efektownie, ale pozwoli nam zmieścić w tym samym pomieszczeniu jeszcze inne funkcje – np. komodę, w której przechowamy wszystko to, czego używamy w trakcie posiłków.
Kuchnia
Stół w kuchni niekoniecznie musi być meblem o tradycyjnym charakterze, dziś w kuchniach stosuje się szereg rozwiązań, które pozwalają na maksymalne wykorzystanie miejsca. Często funkcję stołu w kuchni pełni wysoki blat o charakterze barowym, może to być blat wysuwający się spod blatu kuchennego, stół ze składanymi blatami. Ważne żebyśmy pamiętali, że przy kuchennym stole dzieje się sporo i musi on wiele wytrzymać. Warto to uwzględnić dobierając wytrzymały materiał, z którego ma być wykonany mebel.
Jadalnia
Stół w jadalni to nasza wizytówka, możemy pokazać tym sprzętem kim jesteśmy. Jest tak, ponieważ kto inny zdecyduje się na stary zniszczony drewniany mebel z targu staroci, kto inny na eleganckie błyszczące powierzchnie. Stół jadalniany także dlatego, że jest dużym sprzętem będzie nadawał ton i charakter wnętrzu, które urządzamy. Możemy starać się dopasować go do całości urządzenia lub wybrać mebel, który różni się od otaczających przedmiotów. Na pewno nowoczesny stół w staroświeckim wnętrzu będzie super bohaterem, który sprawi, że całość będzie lżejsza w odbiorze, niemniej jednak stylowe mieszanki wymagają dużego wyczucia. W przypadku stołu kuchennego i jadalnego niezbyt wdzięcznym materiałem na blat jest szkło. Wygląda bardzo efektownie, ale szkło jest zimne. Raczej nikt z nas nie zasiedzi się przy takim stole z lampką wina w ręce, po kolacji w gronie przyjaciół. Od szklanego stołu będziemy uciekać w poszukiwaniu ciepła. Dlatego w użytkowaniu szklanych stołów często stosujemy dekoracyjne serwety. Są praktyczne i dodatkowo ocieplają przestrzeń. Szkło to materiał, który zdecydowanie sprawdza się w stolikach kawowych – te różnią się od stołu w jadalni przeznaczeniem, a w wyniku tego także wymiarami. Na niskim stoliku do kawy raczej nikt nie opiera rąk, służy on głównie do odstawiania naczyń. Tu można pozwolić sobie zarówno na szkło jak i kamień które będą stanowiły płaszczyznę blatu.
Jak oświetlić stół
Oświetlić stół przy którym jemy powinniśmy niezależnie od tego czy jest to stół kuchenny, czy w jadalni. Najlepiej lampą, której światło nie będzie nas w trakcie jedzenia oślepiać (nieprzezroczysty klosz). Dolna krawędź może być ulokowana nawet 60 cm nad blatem stołu, czyli relatywnie nisko (pod tak umieszczoną lampą nie można przejść). Przy stoliku kawowym także należy zaplanować oświetlenie, w tym wypadku jednak źródłem światła może być lampa podłogowa, nawet bardzo niska – np. duża świecąca kula leżąca na ziemi, która stworzy przyjemną atmosferę.
Zdalna praca wymaga solidnego stołu
Stół do pracy lub biurkiem musi być wygodny. Zależy co dokładnie robimy przy takim stole, ale powinien być dopasowany rozmiarem do czynności które przy nim wykonujemy. Na stole do pracy powinna także koniecznie stać lampa – jeśli jest to stół przy którym pracujemy na komputerze rozproszy świtało monitora, jeśli wykonujemy inne czynności lampa ułatwi nam działanie. Stół do pracy, podobne jak nocny stolik, dobrze jeśli ma szufladki lub nadstawkę, w której można chować różne drobiazgi.
Ogrodowe kompozycje
Stół w ogrodzie – może być z tworzywa lub z drewna, ale także z metalu z blatem z ceramicznych płytek. Jeśli stoi w zupełnie otwartej przestrzeni można pokusić się o wariant z otworem w blacie w którym będzie można umieścić parasol. Najważniejsze jest jednak to, że ten mebel musi być odporny na warunki zewnętrzne. Wystawiony na taras lub do ogrodu w maju, będzie tam mieszkał do końca września. My nie zawsze znajdziemy czas lub możliwość żeby osłonić go przed niepogodą.
Stół funkcjonuje w kontekście wielu różnorodnych sytuacji i w połączeniu z wieloma naszymi sprzętami i przedmiotami. Dzisiaj to odpowiednik pradawnego ogniska, przy którym toczy się życie społeczne. Jeśli masz kłopot z wygospodarowaniem odpowiedniego miejsca lub znalezieniem wymarzonego mebla – nie poddawaj się. Bez stołu żyje się źle, bez stołu trudno się spotkać.