Znana od wielu lat z działań proekologicznych firma Wawel Service zapowiada nowy rozdział w swojej historii. Zdecydowanymi priorytetami będzie budownictwo zrównoważone, zieleń i wprowadzenie do budowanych osiedli filozofii slow life
Lema III – żyj w zgodzie z naturą
Tereny zielone nie muszą ograniczać się wyłącznie do nasadzeń wkoło budynku. Mogą być w nią wkomponowane i niejako tworzyć wraz z nią integralną tkankę. Tak właśnie wyglądała będzie najnowsza inwestycja dewelopera Wawel – Service Lema III. Zieleń wprowadzono wszędzie tam gdzie było to możliwe. Pełny zieleni będzie dach budynku a elewacja usłana wręcz zostanie zielonymi pnączami. Deweloper zapowiada, że to dopiero początek „zielonej rewolucji”.
– „W ciągu trzech dekad zbudowaliśmy silną markę na rynku deweloperskim. Nadszedł jednak czas na zmiany – wytyczanie zielonych kierunków oraz skupianie się na budownictwie zrównoważonym. Chcemy pokazać, że nie tylko betonujemy, lecz dbamy o ekologię, zapewniamy zieloną przestrzeń dla mieszkańców”– mówi Katarzyna Wilk, Prezes Grupy Wawel Service Deweloper.
Produkujmy tlen i obniżajmy temperaturę w upały
Zieleń to doskonały sposób na ograniczanie szkodliwej emisji CO2. To przecież właśnie rośliny produkują tlen i filtrują pyłki zawieszone w powietrzu. Najlepszym przykładem może być nowy projekt pracowni Sheppard Robson – budynek Citicape House w Londynie gdzie całą elewację 11 piętrowego budynku pokrywają rośliny. Obliczono, że ta największa zielona ściana w Europie pochłonie rocznie 8 ton dwutlenku węgla i wyprodukuje 6 ton tlenu. Identyczną rolę jak elewacje pełnią zielone dachy. Zielone elewacje i dachy są też remedium na upały. Rośliny chronią nas przed światłem słonecznym. W 50 procentach jest absorbowane a w 30 odbijane. Pozwala to na schłodzenie dachu i przestrzeni wokół. Obliczono, że zielony budynek z zielenią na dachu i elewacji może obniżyć temperaturę o około 3 stopnie.
Zielone nasadzenia zamiast betonu
Drzewa pełnią nie tylko rolę ozdobną. Jedno niewielkie drzewo wytwarza rocznie około 120 kilogramów tlenu, czyli dwie trzecie tego ile potrzebuje do oddychania w tym samym czasie człowiek. Między innymi z tego powodu Wawel Service podpisał umowę o współpracy z jedną z krakowskich szkółek zieleni, która będzie odpowiedzialna za hodowlę drzew, krzewów i pnącz do przyszłych inwestycji tej firmy. To nic dziwnego bo firma o ekologię dba już od lat. Wystarczy przypomnieć, że Wawel Service jako pierwszy deweloper w Polsce już kilka lat temu zastosował w budynkach wielorodzinnych systemy rekuperacji. Budynki uzyskały trudny do osiągnięcia certyfikat energooszczędności. Naturalne jest więc to, że teraz to właśnie ta firma decyduje się na wprowadzenie na szeroką skalę zrównoważonego budownictwa.
Miasto szczęśliwe. Jak zmieniać nasze życie, zmieniając nasze miasta
Tak brzmi pełny tytuł słynnej książki Charlesa Montgomeryego o prawidłowym rozwoju miast. Autor przekonuje w niej, że betonowe miasto nie jest przyjazne do życia i trzeba szybko znaleźć alternatywę. Jest nią właśnie budownictwo zrównoważone. Czyli jakie? O tym zapewne powinien powstać osobny artykuł. W głównych założeniach to ekologiczny typ budownictwa, który preferuje zieleń ale również zmniejsza ilości energii potrzebnej do jego utrzymania. Pożądane jest korzystanie z materiałów z odzysku i takich, które w produkcji nie wymagają zbyt dużej ilości energii. Tu doskonałym przykładem mogą być właśnie zielone dachy.
Zieleń i ziemia to najbardziej ekologiczne z możliwych do użycia materiałów.
Dodatkowo taki dach dobrze użytkowany jest dużo trwalszy od zwykłego. Szacuje się, że zielony dach znacznie przedłuża żywotność pokrycia dachu, która w tym przypadku wynosi ponad 60 lat. Warto więc zainwestować w przyszłość.
Smart City to miasto, które dba o swoich ludzi
Tak podsumował swój punkt widzenia na przyszłość miast na świecie na jednej z konferencji Charles Montgomery. Dodał, że – „Musimy naprawić wiele szkód, które wyrządziliśmy w miastach i przyjrzeć się jeszcze raz naszym miastom, i sprawić by żyło się w nich szczęśliwie”. Osiągnąć to można tylko w ten sposób by tworzyć pełne zieleni przestrzenie miejskie, w których ludzie nie są anonimowi. Taki właśnie cel wyznacza sobie właśnie firma Wawel Service. Po budynkach energooszczędnych, wprowadzaniu do osiedli przestrzeni wspólnych i miejsc integracji mieszkańców przychodzi czas na kompleksowe podejście do idei slow life i zrównoważonego budownictwa. „Zielony kierunek” to droga w dobrą stronę.