Po okresie zamrożenia gospodarki w trzecim kwartale tego roku wzrosła zarówno liczba oddanych do użytku mieszkań jak i wydanych pozwoleń na budowę.
Coraz więcej mieszkań i domów
W trzecim kwartale tego roku w porównaniu do drugiego kwartału liczba mieszkań i domów oddanych do użytkowania wzrosła aż o jedną czwartą. Całkowita liczba lokali oddanych w tym okresie wyniosła, jak podaje AMRON-SARFiN 59,1 tysięcy. To rekordowe wyniki budownictwa mieszkaniowego od dłuższego czasu.
Rozpoczęto budowę rekordowej ilości mieszkań i domów.
Tu wzrost w porównaniu do drugiego kwartału wynosi aż 42,09 procent. W liczbach jest to rozpoczęcie budowy aż 67,3 tysiąca nowych lokali. Inwestorzy na fali entuzjazmu ruszyli też z nowymi projektami. W opisywanym okresie, czyli w trzecim kwartale tego roku wzrost liczby wydanych pozwoleń wyniósł ponad 10 procent.
Jest lepiej niż rok temu
Zadziwiające jest porównanie z analogicznym okresem zeszłego roku, który uznawany był za rok rekordowy. Otóż liczba oddanych mieszkań i domów była wyższa o ponad 15 procent. Wyższa o prawie 7 procent była liczba rozpoczętych budów. Jedynym wyjątkiem są pozwolenia na budowę. Rok temu w tym samym kwartale było ich o prawie 3 procent więcej.
Rynek deweloperski rośnie
W tych liczbach deweloperzy stanowią około 58 procent, reszta to tak zwani inwestorzy indywidualni, czyli osoby, które same budują dom. Prześledźmy zatem analizując raport firmy AMRON-SARFiN co wydarzyło się na rynku pierwotnym. Po zapaści w drugim kwartale, w trzecim deweloperzy rozpoczęli budowę ponad 40 tysięcy mieszkań.
Wzrost kwartał do kwartału wyniósł 85,76 procent.
Do użytkowania w trzecim kwartale deweloperzy oddali 38,4 tysiąca mieszkań i uzyskali pozwolenia na budowę ponad 40 tysięcy lokali. Jak podkreślają analitycy firmy AMRON-SARFiN ( w publikacji bankier.pl ) – sektor deweloperski ustanowił kwartalny rekord liczby budowanych mieszkań. Było ich więcej nawet od rekordowego IV kwartału zeszłego roku.
Miało być taniej, jest drożej
Ceny wzrosły w ciągu ostatnich trzech miesięcy średnio o 3 procent. Wzrosty dotyczą praktycznie wszystkich największych miast w Polsce. W Krakowie wzrosty cen wyniósł 3,29 procent. Warszawa odnotowała wzrost na poziomie 2,54 procent a Wrocław 3,14 procent. W aglomeracji katowickiej wzrosty przekroczyły 3,5 procent. Najmniej drożały mieszkania w Łodzi ( 2.05 % ) oraz w Białymstoku ( 1,65 % ).