Wprowadzenie całkowitego lockdownu na miesiąc mogło spowodować nawet 100 miliardów strat w gospodarce.
Zamrożenie gospodarki raczej nam nie grozi
Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował, że na razie nie wprowadzi zamrożenia gospodarki ani kolejnych obostrzeń.
Co by było gdyby był lockdown?
Wprowadzenie całkowitego lockdownu to ogromne straty dla gospodarki. Tylko w trakcie pierwszego zamrożenia gospodarki sprzedaż mieszkań spadła o około 50 procent. Sama branża kosmetologiczna ( fryzjerzy i kosmetyczki ) straciła około 7 miliardów złotych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd nie chce powtarzać rozwiązań z wiosny i zrobi wiele by gospodarka nadal mogła działać.
Unikajmy kontaktów
Wielu lekarzy podkreśla, że używanie maseczek, często mycie rąk oraz zachowywanie dystansu społecznego są najlepszym antidotum na walkę z epidemią. To właśnie dlatego rząd wyłączył szkoły i restauracje jako miejsca gdzie najtrudniej zachować dystans. Jeśli wprowadzone obostrzenia będą skuteczne w Polsce wprowadzenie całkowitego lockdownu nam nie grozi.
Mieszkania w dobie pandemii
Jaki podaje Urząd Statystyczny w Krakowie od początku roku do końca września oddano 7 363 mieszkań a w całej Małopolsce 14 355 mieszkań. Sprzedaż spadła znacznie tylko w kwietniu ale po odmrożeniu gospodarki znów wróciła do normalnego poziomu. Wtedy było mniej zakażeń a więcej restrykcji. Teraz jest odwrotnie.
Goldman Sachs o Polsce
Goldman zrewidował swoje prognozy gospodarcze i dla Polski są one lepsze od zakładanych. O ile nic się nie zmieni nasze PKB spadnie w tym roku do 2,3 procent a zakładano spadek nawet o 3,5 procent. Dużo gorsze są prognozy dla innych państw Europy Środkowo – Wschodniej. Czechy mają mieć spadek PKB na poziomie 6,5 procent. Wcześniej mówiono o 5,6 procent. W przypadku Węgier ma być podobnie. Spadek ma wynieść 6,2 procent, choć wcześniejsze prognozy mówiły o 5,6 procent. Optymistyczne są najnowsze prognozy dotyczące przyszłości.
W 2021 roku wzrost gospodarczy Polski wyniesie 6,1 procent a w 2022 4,8 procent.
Przewidywany jest spadek inflacji do poziomu 1,7 procent w przyszłym roku.
Eurostat o Polsce
We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o ponad 3 procent w stosunku do tego samego miesiąca przed rokiem. Warto dodać, że to najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. Oprócz Polski dobre informacje płyną jedynie z Portugalii gdzie wzrost wyniósł 2,5 procent. Reszta jest na minusie. Najmocniej ucierpiała Irlandia, w której spadek wyniósł – 13,6 procent.
W poniedziałek analiza rynku mieszkaniowego
Już w poniedziałek rano przedstawimy Państwu najnowszą analizę rynku mieszkaniowego uwzględniającą zarówno szanse jak i zagrożenia. Analiza została zamówiona specjalnie na potrzeby portalu www.kgm.pl Od zawsze jesteśmy przekonani, że świadomie możemy zarządzać swoimi pieniędzmi wyłącznie wtedy kiedy wiemy więcej o otaczającej nas rzeczywistości gospodarczej.