Sejm przyjął tak zwaną społeczną część pakietu mieszkaniowego. Ustawę przyjęto prawie jednogłośnie.
Pomoc dla wynajmujących
Osoby, które z powodu pandemii straciły ponad 25 procent dochodu będą mogły liczyć na dopłaty do czynszu. Maksymalna kwota dopłaty to 1500 zł. Nie może ona jednak wynieść więcej niż 75 procent opłaty za czynsz.
Fundusz Rozwoju Mieszkalnictwa
To nowo utworzona jednostka, która otrzyma 1,5 miliarda złotych z przeznaczeniem dla gmin, które będą chciały wspierać budownictwo społeczne. Dofinansowanie będzie przekazywane istniejącym TBS-om lub Spółdzielczym Inwestycjom Mieszkaniowym. SIM ( Spółdzielcza Inwestycja Mieszkaniowa ) będzie mogła liczyć na dofinansowanie w kwocie do 3 milionów złotych. TBS do 10 procent wartości inwestycji. Zostanie wprowadzona uproszczona procedura, która spowoduje, że wnioski będą rozpatrywane nie dłużej niż w ciągu 60 dni.
Co to jest SIM?
Spółdzielcze Inwestycje Mieszkaniowe ( SIM ) mają być spółkami utworzonymi przez gminy wraz z Krajowym Zasobem Nieruchomości ( KZN ). Taką spółkę będzie tez mógł powołać sam KZN. Dofinansowanie będzie mogło w tym przypadku osiągnąć wartość do 35 procent kosztów inwestycji.
Wynajem lub własność
Osoby, które w takich zasobach zdecydują się na długoterminowy wynajem będą musiały wnieść 10 procent wartości mieszkania jako tak zwaną opłatę partycypacyjną. Jednak jeśli wpłacimy 20 procent lub w dużych miastach 25 procent możemy liczyć na to, że po 25 latach mieszkanie stanie się naszą własnością.
Wsparcie na remonty
Z Funduszu Dopłat wprowadzona zostanie dopłata do remontów budynków komunalnych do wysokości 50 procent wartości remontu. W przypadku budynków zabytkowych dopłata ta wyniesie 60 procent. Przy remontach noclegowni i schronisk dla bezdomnych będzie można się starać o dofinansowanie w kwocie nawet do 80 procent wartości inwestycji remontowej.