W Krakowie i Małopolsce jest coraz więcej zakażeń, sprawdź co może się zmienić! Poznaj też najnowsze dane z rynku mieszkań!
Wprowadzenie gminy czy miasta do tak zwanej żółtej strefy nie zmienia zasad działania firm. Nadal otwarte będą biura sprzedaży mieszkań, normalną pracę deklarują firmy budowlane. Pod znakiem zapytania pozostaje organizacja targów i giełd mieszkaniowych, czyli miejsc gdzie możemy poznać ofertę deweloperów. Podajemy zasady jakie obowiązują w żółtych strefach.
Giełdy mieszkaniowe mogą być organizowane ale na innych zasadach. Oczywiście wszyscy uczestnicy muszą obowiązkowo nosić maseczki. Poza tym w hali wystawienniczej nie może przebywać więcej niż jedna osoba na 4 metry kwadratowe. W strefie czerwonej targi są zakazane.
Często zdarza się, że na terenie targów znajdują się punkty gastronomiczne. Tu również obowiązuje zasada – jedna osoba na cztery metry kwadratowe. Co więcej przy wejściu na teren targów podobnie jak w sklepach powinny się znajdować środki do dezynfekcji rąk. Ograniczone powinno być wydawanie papierowych ulotek i materiałów reklamowych. Jeśli już to powinny być wydawane bezpośrednio zainteresowanym klientom. Nie powinno się tworzyć miejsc gdzie klienci mogą dotykać materiałów reklamowych i odkładać na półkę bo może to tworzyć zagrożenie przenoszenia wirusa.
Zgromadzenia i imprezy
W żółtej strefie nie zmieniają się zasady zgromadzeń, dalej nie może to być więcej niż 150 osób i muszą być od siebie oddalone o 1,5 metra. Pamiętajmy o tym gdy organizator targów zaprosi nas na szkolenie czy prezentację. W zarządzeniu Ministerstwa Zdrowia jest też kategoria „inne imprezy”. Wydaje się, że za takie może zostać uznany wykład eksperta na targach. Wtedy na sali nie może być więcej niż 100 osób i muszę się one znajdować w odległości 1,5 metra od siebie.
Rynek mieszkaniowy we wrześniu
Osoby zainteresowane kupnem mieszkania zanim odwiedzą targi lub sprawdzą ofertę w internecie często starają się dowiedzieć jak wygląda sytuacja na rynku. Słusznie bo wiedza o rynku pozwala na lepsze negocjacje ze sprzedającym. Najnowsze dane podane przez Główny Urząd Statystyczny wskazują na lekkie spowolnienie. Produkcja budowlana spadła w lipcu aż o 10,9 procent. W dużej mierze spadki te dotyczą infrastruktury w tym budowy dróg. Jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe to liczba rozpoczętych budów spadła o 1,2 procent. Liczba wydanych w zeszłym miesiącu pozwoleń na budowę spadła o 0,2 procent.
Jak wygląda Kraków na tym tle? O ile w Polsce w ciągu ostatnich 7 miesięcy oddano do użytkowania o 6,6 procent mieszkań więcej niż przed rokiem w tym samym okresie, o tyle w Krakowie mamy do czynienia ze spadkami. W ciągu ostatnich 7 miesięcy oddano do użytkowania o prawie 3 tysiące mniej mieszkań niż przed rokiem. W tym roku w ciągu siedmiu miesięcy było to 5579 mieszkań a rok temu w identycznym okresie 8461. Warto jednak dodać, że z powodu wprowadzenia ostrych zasad udzielania kredytów hipotecznych spadła liczba osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy. W przybliżeniu można więc podać, że popyt jest w miarę zrównoważony z podażą. Oznacza to, że ceny mieszkań powinny być stabilne. Jeśli tak, to można spodziewać się promocji w systemie sprzedaży mieszkań. Warto na nie zapolować, bo wtedy możemy sporo zaoszczędzić.