Najlepszy sposób na rozgrzanie w chłodne dni, odporność, relaks i poprawę nastroju – do sauny nikogo nie trzeba przekonywać, jej dobroczynne działanie jest udowodnione i znane od lat.
Na basenie w SPA, czy w ośrodkach rekreacyjnych sauna jest nieodzownym elementem. Dla osób często z niej korzystających lepszym rozwiązaniem może być zainstalowanie sauny w ogrodzie, w domu, lub w mieszkaniu. Budowa i wyposażenie kabiny pochłonie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kabina sauny to wolnostojąca konstrukcja, wykonana z materiałów odpornych na wilgoć i wysoką temperaturę. Dlatego do jej budowy używane jest przede wszystkin drewno (cedr, jodła kanadyjska, świerk skandynawski), o małej ilości sęków i żywicy. Miejsce na saunę dobrze jest wygospodarować w łazience, lub w jej pobliżu. To pozwoli na szybkie schłodzenie rozgrzanego ciała.
Istnieje kilka rodzajów saun: Sauna sucha (szwedzka), w której temperatura wynosi od 75-100°C, wyjątkowo niska jest tu wilgotność: tylko 10%.
Sauna mokra jest zdecydowanie bardziej „delikatna”. Polewając wodą gorące kamienie wytwarzamy parę, dzięki której wzrasta wilgotność powietrza.
Sauna parowa (tzw. łaźnia rzymska) to najpopularniejsza z wszystkich typów. Temperatura w tego rodzaju pomieszczeniu wynosi ok. 40 – 50°C przy bardzo wysokiej wilgotności sięgającej nawet 100%.
Sauna parowo – ziołowa to rodzaj sauny parowej, której piec posiada odpowiedni pojemnik na zioła lub olejki eteryczne.
Sauna solna to rodzaj pomieszczenia, które możemy uzyskać z każdego rodzaju sauny, umieszczając w niej specjalnie bloki solne.
Dla osób, które nie wytrzymują w saunie sięgającej 100°C: tradycyjną saunę można zastąpić kabiną termiczną na podczerwień (infrared); temperatura jest tam znacznie niższa: od 37 °C do 60 °C, bo ciepło nie podgrzewa powietrza, oddziałując tylko na użytkownika. Łagodnie rozgrzewa, wnikając w głąb tkanek. Pobyt w takiej saunie z reguły trwa dłużej, co najmniej 30 minut.
Na rynku dostępne są firmy, zajmujące się realizacją i projektami saun, jeżeli jednak wolimy zbudować i zaprojektować ją sami, należy pamiętać o następujących aspektach:
– Na etapie projektu warto zwrócić uwagę, aby jeden z boków sauny miał przynajmniej 200 cm długości, pozwoli to na korzystanie z gorącej kąpieli w pozycji leżącej.
– Najważniejszym elementem sauny jest piec, który podgrzewa powietrze do wysokich temperatur. Obecnie mamy do wyboru dwa rodzaje pieców – elektryczny i na drewno. Zdecydowanie bardziej praktyczny jest piec elektryczny, w przeciwieństwie do pieca na drewno nie wymaga on osobnego przewodu dymnego. Ponadto jest bezpieczniejszy i tańszy w użyciu. Sauna powinna posiadać odpowiednią wentylację. Umożliwi to cyrkulację powietrza. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, jest zrobienie wlotu i wylotu świeżego powietrza. Wlot powietrza powinien znajdować się za piecem. Wylot, odprowadzający ogrzane powietrze, należy umieścić w suficie kabiny, jak najdalej od wlotu.
– Piec powinien być jak najbliżej drzwi kabiny, umożliwi to szybkie ogrzanie powietrza wpływającego z zewnątrz, a zarazem zapewni swobodny jego obieg.
– Ze względów higienicznych i estetycznych, w pomieszczeniu, w którym stanie sauna, korzystne będzie wyłożenie ścian płytkami ceramicznymi. Przed położeniem płytek zarówno ściany, jak i podłogi należy zabezpieczyć przed wodą i wilgocią, pokrywając je warstwą hydroizolacji.
– Podłoga domowej sauny może być drewniana, ale wcale nie musi. Najważniejsze, aby była odporna na działanie ciepła i wilgoci oraz charakteryzowała się antypoślizgowością.
Najbardziej opłacalną sauną, w późniejszym jej eksploatowaniu, jest sauna na podczerwień. Także jej montaż stanowi dodatkową zaletę – wystarczy podłączyć ją do gniazdka, a zużywana przez nią energia porównywana jest do ilości energii zużywanej przez żelazko. Wielką zaletą sauny infrared jest to, że można ją umieścić praktycznie w każdym pokoju, ponieważ nie wymaga specjalnych instalacji, ani odprowadzenia wilgotnego powietrza.
Pomimo wszystkich dobroczynnych właściwości sauny, nie zapomnijmy o tym, że nie dla każdego jest ona odpowiednia. Przed skorzystaniem z sauny warto zasięgnąć opinii lekarza. Nie należy z niej korzystać podczas jakiejkolwiek choroby.
Kąpiel w saunie, najlepiej jest planować przed spaniem, ponieważ długi odpoczynek jest w tym przypadku zalecany.
Więcej informacji na:
www.mjanimo.pl