Dane spływające z firm deweloperskich są jednoznaczne. Coraz więcej inwestujemy w mieszkania na wynajem.
O ile w Europie Zachodniej mieszkaniami na wynajem zajmują się zazwyczaj duże fundusze inwestycyjne o tyle w Polsce kupno mieszkania inwestycyjnego to domena naszych rodaków, którzy w ten sposób lokują swoje oszczędności. W dużej mierze wpływ na to ma bardzo niskie oprocentowanie lokat bankowych, kulejąca Giełda Papierów Wartościowych oraz brak innych możliwość bezpiecznego oszczędzania. Do takiego działania zachęcają także wyjątkowo niskie raty kredytów mieszkaniowych. Sporą ilość inwestorów indywidualnych, stanowią osoby, które na wynajem chcą mieć jedno lub dwa mieszkania. W wielu ankietach inwestorzy podkreślają, że jest to nie tylko lokata kapitału ale także okazja by w przyszłości mieszkania przekazać dzieciom.
Przede wszystkim kompaktowe
Na rynku mieszkań na wynajem dominują tak zwane mieszkania kompaktowe. Tym mianem określa się mieszkania jedno i dwupokojowe do około 45 metrów. Wyróżniamy tu dwa rodzaje lokali, kawalerki do 30 metrów oraz dwupokojowe mieszkania o powierzchni około 40 metrów. W ofertach deweloperów znajdujemy różne rozkłady mieszkań, po bardzo popularne mieszkania z aneksem kuchennym po dwupokojowe z osobną kuchnią, które pozwalają na późniejszy niezależny wynajem każdego pokoju z osobna. W inwestycjach w centrach miasta zdarza się, że mieszkania inwestycyjne to ponad połowa oferty. Często mieszkania takie kupowane są za gotówkę pochodzącą z lokat bankowych.
Jakie cechy powinna mieć lokalizacja mieszkania na wynajem? Przyjmuje się, że najbardziej istotna jest tu bliskość centrum miasta i bardzo dobra komunikacja. Dobrze jeśli w bliskiej odległości są nie tylko przystanki autobusowe ale także tramwajowe. Ważna jest bliskość biurowców i uczelni wyższych. Trudno się dziwić bo większość wynajmujących to pracownicy korporacji w studenci. Liczy się również bliskość terenów rekreacyjnych, parków i ścieżek rowerowych. Nowością jest coraz większa liczba zapytań o balkony i tarasy. Zmiana klimatu sprawiła, że szczególnie ludzie młodzi zaczęli spędzać więcej czasu na zewnątrz. Atrakcją są siłownie, także te na świeżym powietrzu i stacje ładowania samochodów elektrycznych.
Spory popyt na tego typu mieszkania w dużych miastach spowodował, że ich ceny dość mocno wzrosły. Pomimo tego coraz mniej jest na rynku tego typu mieszkań. Ten fakt nie dziwi bowiem popyt na wynajem tego typu mieszkań jest coraz wyższy.