W drugim kwartale tego roku, jak podaje firma AMRON-SARFIN, padł kolejny rekord udzielanych kredytów hipotecznych. Banki udzieliły w tym kwartale kredytów za 16 mld złotych. Dzieje się tak pomimo zaostrzenia przez instytucje bankowe polityki kredytowej. To, co się zmieniło, to kwota kredytu. Zadłużamy się coraz bardziej – w przypadku kredytu na mieszkania lub dom o około 10 proc. więcej niż przed rokiem. Związane jest to oczywiście ze wzrostem cen mieszkań, który rok do roku w zależności od miasta wyniósł od kilku do kilkunastu procent. Drożeją zarówno mieszkania małe, jak i te większe. W miastach takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław największe wzrosty cen dotyczą tzw. kawalerek. W niektórych lokalizacjach ceny poszły w górę o kilkanaście procent. Jest to związane z dużym popytem na małe mieszkania ze strony wynajmujących. Największym wzięciem bowiem cieszą się właśnie mieszkania jedno – i dwupokojowe. Równocześnie widać ożywienie ze strony firm deweloperskich. W drugim kwartale tego roku oddano do użytkowania 47 tys. lokali i jednocześnie wydano pozwolenia na budowę dla aż 71 tys. lokali. Oznacza to, że jesienią tego roku na rynku mieszkaniowym znajdziemy sporo nowych ofert.
Jak to wygląda w Krakowie? Przede wszystkim deweloperzy, pomimo trudności administracyjnych, znaleźli dużo nowej przestrzeni do zabudowy. Boom inwestycyjny widać w kilku rejonach miasta. O ile w zeszłym roku sporo budowało się m.in. w Bronowicach i Nowej Hucie, o tyle w tym roku pojawiały się nowe kierunki inwestycyjne. W fazie projektowania lub przedsprzedaży są duże tereny inwestycyjne m.in. w Skawinie, na Rybitwach i na Klinach. W tej ostatniej lokalizacji powstanie np. duże osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus. Nieopodal planowane jest kilka innych inwestycji. Oznacza to, że ciągu najbliższych kilku lat w tym rejonie powstanie duży kwartał zabudowy mieszkaniowej.
Dobrą informacją jest fakt, że za sprawą programu Mieszkanie Plus i współpracy z Gminą Kraków przewidywane są tam inwestycje infrastrukturalne. Powstaną nowe drogi, przedszkola i szkoły. Równie atrakcyjne stały się tereny graniczące ze Skawiną, jak i sama Skawina. W naturalny sposób jest to przedłużenie zabudowy mieszkaniowej Ruczaju. Dodatkowym atutem jest usytuowanie w okolicach Czerwonych Maków dużego kompleksu biurowego, który będzie generował popyt na mieszkania. Nową atrakcyjną lokalizacją staje się rejon Płaszowa. W okolicach Bagrów powstaje teraz kilka inwestycji mieszkaniowych. Dynamiczny rozwój tej dzielnicy związany jest z wybudowaną linią szybkiego tramwaju, bardzo bliską odległością od ścisłego centrum miasta oraz z wylotówką na autostradę.
Dynamikę rozwoju wzmacniają plany Gminy Kraków. Na terenie Płaszów-Rybitwy ma bowiem powstać nowa dzielnica biurowa. Już teraz wybudowano tam kilka biurowców klasy A, w najbliższym czasie planowane są kolejne inwestycje. Gmina zamierza też przedłużyć linię szybkiego tramwaju, która docelowo sięgać ma aż do drogi szybkiego ruchu z odnogą w kierunku osiedli przy ulicy Złocieniowej i Agatowej. Pomiędzy tym osiedlem a placem Na Rybitwach planowanych jest kilka dużych zespołów mieszkaniowych. Szacuje się, że może tam powstać około 2 tys. mieszkań. Pierwsze nowe inwestycje w opisywanych rejonach zostaną wystawione do sprzedaży jesienią tego roku. Oznacza to, że w Krakowie znacznie zwiększy się oferta nowych mieszkań, co prawdopodobnie powstrzyma aktualne wzrosty cen.
Jak będzie naprawdę? To zależy od wielu czynników, m.in. od polityki kredytowej, stóp procentowych, a także sytuacji ekonomicznej w skali makro. Z punktu widzenia osób inwestujących w mieszkania w Krakowie sytuacja jest korzystna, jesienią zwiększy się bowiem podaż mieszkań i będzie można wybierać spośród wielu propozycji.