Urządzanie małej łazienki bywa wyzwaniem. Planowanie wymaga wielu kompromisów, ale przemyślany projekt może zaowocować stworzeniem przyjaznego i funkcjonalnego wnętrza.
Wielu z nas z pewnością marzy o przestronnej łazience, która bez problemu pomieści nie tylko podstawowe sprzęty (wanna, umywalka, miska ustępowa), ale i dodatkowe, takie jak np. kabina prysznicowa z hydromasażem, bidet, a nawet mini sauna. Niestety, większość z nas, żyjąc na ograniczonej przestrzeni w blokach mieszkalnych, skazana jest na małą łazienkę.
Oczywiście, pojęcie „mała” dla wielu będzie oznaczać coś innego. Dla jednych 3 m2, dla drugich 5m2 będzie poniżej niezbędnego minimum. Bez względu na to jakim metrażem dysponujemy, warto kierować się kilkoma zasadami, aby wymuszony gabarytami kompromis nie odbył się kosztem funkcjonalności. Tak więc, już na etapie projektowania pamiętajmy o odpowiedniej wielkości armatury sanitarnej oraz o zachowaniu minimalnych odległości pomiędzy poszczególnymi sprzętami. Rezerwując dla nich odpowiednią przestrzeń zapewnimy sobie swobodne i wygodne z nich korzystanie.
Bez wątpienia w łazience musi znaleźć się wanna (lub prysznic), umywalka i miska ustępowa (jeżeli pomieszczenie musi także pełnić funkcję toalety). Warto pamiętać, iż łazienka stanie się przestronniejsza i bardziej funkcjonalna, jeśli pozbawimy ją roli pralni, suszarni, czy schowka na domowe sprzęty utrzymania czystości. Dlatego warto, już na etapie projektowania, zastanowić się nad wygospodarowaniem przestrzeni na pralkę w innym pomieszczeniu (np. w szafie w przedpokoju, w kuchni). W ten sposób, poza wspomnianymi walorami estetycznymi, być może zyskamy dodatkowe miejsce np. na bidet, czy niewielką kabinę prysznicową. Jeśli jednak pralka musi pozostać w łazience, pamiętajmy o przepisach dotyczących stref bezpieczeństwa (tzw. strefy ochronne). Zgodnie z przepisami, pralka powinna znajdować się min. 60 cm od „strefy 0” (wnętrza wanny lub brodzika). Czasem jest to wręcz niewykonalne i może okazać się koniecznym zabudowanie jej w zamykanej szafie. Tego typu rozwiązanie przynosi dodatkową korzyść – zabudowując przestrzeń powstałą nad pralką ciągiem półek zyskujemy sporo miejsca na przechowywanie, co ułatwi nam utrzymanie porządku.
Wanna czy kabina prysznicowa?
To podstawowe pytanie, które pojawia się przy planowaniu wyposażenia łazienki. Choć do tej o małym metrażu najczęściej poleca się kabinę prysznicową, często zdecydowanie bardziej przydatna i funkcjonalna okazuje się wanna (np. podczas kąpieli dzieci). Na rynku dostępnych jest wiele typów wanien o przeróżnych kształtach, co sprawia, że można dopasować odpowiedni model niemal do każdego wnętrza. Doskonałym rozwiązaniem dla niewielkiej łazienki jest wanna narożna, która zajmuje najmniej miejsca przy zachowaniu pełnego komfortu. Wanny narożne mogą być zarówno symetryczne (o równych bokach), jak i asymetryczne (lewo- lub prawostronne). Dobrze dobrany model przesądzi o komforcie, ale i wizualnie skoryguje proporcje wnętrza.
Bywa jednak tak, że naprawdę niewielkie pomieszczenie niejako wymusza na nas rezygnację z wanny na rzecz prysznica. Minimalne wymiary brodzika prysznicowego to 70×70 cm. Pamiętajmy jednak, aby w takiej sytuacji nie zabudowywać go kabiną, a jedynie na czas kąpieli stosować zasłonkę. Miękka tkanina da nam większą swobodę ruchów podczas kąpieli, a także pozwoli na zamontowanie w jej sąsiedztwie umywalki w odległości bliższej niż przy stałej zabudowie. Wymiar najmniejszego brodzika dla kabin zabudowanych to 80×80 cm. Przed dokonaniem zakupu warto przetestować, czy dana kabina, szerokość i sposób otwierania drzwiczek są dla nas wygodne. Nie bez znaczenia w takiej sytuacji pozostaje kształt. Coraz popularniejsze, pięciokątne kabiny (ze ściętym jednym narożnikiem) są wygodniejsze w użytkowaniu niż tradycyjne kwadratowe, czy też półokrągłe.
Umywalka i pozostałe sprzęty
Jeżeli w sąsiedztwie prysznica ma znaleźć się umywalka, bądź muszla klozetowa, pamiętajmy o zachowaniu odległości umożliwiającej swobodne z nich korzystanie (ok. 20-30 cm). W przypadku wanny usytuowanie umywalki w bezpośrednim jej sąsiedztwie nie wpływa zazwyczaj na obniżenie komfortu. Na wysokości łokci pozostaje bowiem wystarczająco dużo wolnej przestrzeni. Pamiętajmy, aby umywalka nie była za mała. Za niezbędne minimum uznaje się modele o szerokości 45-50 cm. Węższe zdecydowanie polecamy jedynie do toalet. W miejscach, gdzie istnieje możliwość zagospodarowania kąta, dobrym rozwiązaniem może okazać się umywalka narożna, jednak korzystanie z niej zwykle jest mniej wygodne.
Kolejną, istotną kwestią przy aranżacji małej łazienki jest odpowiedni dobór muszli klozetowej. Decydując się na kompakt minimalizujemy problemy montażowe. Standardowa wielkość urządzenia tego typu to 67-70 cm długości i 35-40 cm szerokości. Warto poszukać jednak kompaktu z pionowym odpływem, który jest nieco krótszy od tradycyjnego (ok. 60 cm), a dodatkowo umożliwia usytuowanie blisko ściany. Niezwykle popularną alternatywą dla standardowych muszli są podwieszane miski ustępowe. Ich montaż wiąże się jednak z koniecznością zabudowy systemu montażowego w ścianie, a tym samym odjęciem cennych centymetrów z małego pomieszczenia. Stwarza to jednak możliwość zabudowy półkami (szafką) miejsca nad powstałą ścianką oraz ułatwia utrzymanie podłogi w czystości.
Pamiętajmy – im większa przestrzeń posadzki pozostanie niezastawiona, tym większa wyda się łazienka. Wszelkie podwieszane sprzęty, pomimo iż do zamontowania potrzebują dodatkowego stelaża, optycznie porządkują przestrzeń. Dobrym i bardzo modnym rozwiązaniem jest podwieszenie także szafki umywalkowej lub zastosowanie cofniętego cokołu, czy nóżek o lekkim wyglądzie.
Ważny jest detal
Dobór i prawidłowe usytuowanie odpowiednich sprzętów to jednak nie wszystko. Niebagatelne znaczenie mają również kolorystyka, kształt i faktura wykorzystanych materiałów wykończeniowych.
Warto pamiętać, że wszystkie jasne kolory optycznie dodadzą przestrzeni. Stonowana, naturalna kolorystyka pozwoli nam zachować wrażenie lekkości i przestronności wnętrza, dlatego też z rozwagą należy traktować wszelkie wzorzyste dekory, czy barwne mozaiki, ograniczając się jedynie do niewielkich akcentów. Operowanie zbyt dużą gamą kolorystyczną może wprowadzić poczucie nieładu i dodatkowo przytłoczyć już i tak niewielką przestrzeń. Stosowanie jasnych, chłodnych barw doda pomieszczeniu głębi. Pamiętajmy również, że w małych wnętrzach wszystko oglądamy z bliska, dlatego istotna jest dbałość o detale i wysoką jakość wykończenia. Duże, jednolite formaty płytek doskonale sprawdzą się w małym pomieszczeniu. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie umywalki z lustrem na przeciwko wejścia. Lustra bowiem, podobnie jak wszystkie lśniące i odbijające światło powierzchnie, dodadzą optycznie przestrzeni. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto też rozważyć budowę jednej ze ścian z przeźroczystego materiału (luksfery, szkło). Poza optycznym powiększeniem i odświeżeniem, jest to doskonały sposób na doświetlenie ciemnego z reguły wnętrza łazienki.
Mała łazienka stanowi nie lada wyzwanie. Jednak przemyślany projekt i zastosowanie podstawowych zasad ergonomii sprawią, że z ograniczeń uczynimy walor, a wymuszony kompromis połączymy z funkcjonalnością i estetyką.
Aleksandra Chmielowicz
Agata Patykiewicz