Atrakcyjna oferta rynkowa i stały zysk z najmu kuszą potencjalnych inwestorów. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto jednak przemyśleć kilka ważnych kwestii.
Co piąty Polak uważa, że nieruchomości są najbezpieczniejszą formą lokaty kapitału. Czy słusznie? Po pierwsze, wynajmowana nieruchomość zapewnia stały, comiesięczny przypływ gotówki, dzięki czemu stanowi pasywny, nieangażujący nas bezpośrednio dochód. Po drugie – dywersyfikacja. Nieruchomość jest doskonałym zabezpieczeniem dochodów z niskim ryzykiem straty kapitału, a ten będzie tym lepiej zabezpieczony, im bardziej zróżnicowane nieruchomości znajdą się w portfelu inwestora. Możliwości jest wiele. Można inwestować w mieszkania, biura, hotele, grunty, magazyny czy lokale użytkowe. Po trzecie, wahania cen nieruchomości są niewielkie i najczęściej mają tendencję wzrostową, a więc możemy nawet zarobić na przepływie kapitałowym wynikającym z najmu, więc jest to stabilna inwestycja na długie lata. Po czwarte, posiadając nieruchomość, można ją w odpowiednim momencie przekazać dzieciom, co zapewni im lepszy start w dorosłe życie z własnym mieszkaniem lub pozwoli czerpać zyski z wynajmu.
Coraz popularniejsze staje się kupowanie podupadłych lokali, remont i sprzedaż z zyskiem, najczęściej jednak inwestorzy decydują się na zakup nowego mieszkania z przeznaczeniem na wynajem. Kraków znajduje się w czołówce miast pod względem liczby nieruchomości inwestycyjnych. Możemy zatem liczyć na różnego typu klientów. Nasze miasto z uwagi na stale rosnącą atrakcyjność przyciąga nie tylko turystów i studentów, ale także dużych zagranicznych inwestorów lokujących swoje oddziały w wysokiej klasy biurowcach, a co za tym idzie – pracowników, którzy chcą mieszkać blisko miejsca zatrudnienia. Przed zakupem nieruchomości warto ustalić, do jakiego klienta skierowana będzie nasza oferta, aby wybrać odpowiednią lokalizację, układ mieszkania, a także urządzić je w sposób najbardziej wygodny dla potencjalnego najemcy. Takie przygotowanie zagwarantuje nam większe prawdopodobieństwo ciągłości najmu i rentowność inwestycji.
Kluczowym czynnikiem w wyborze mieszkania inwestycyjnego będzie jego lokalizacja. A co jeśli inwestujemy w mieście, którego topografii nie znamy zbyt dobrze? Nic straconego. Weźmy pod uwagę ewentualne potrzeby przyszłego najemcy. Zawsze w cenie będą takie kryteria, jak bliskość uczelni czy miejsca pracy, rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa, dobre połączenie komunikacyjne z centrum i pozostałymi dzielnicami czy bliskość parków i terenów rekreacyjnych.
Przyjrzyjmy się jednej z krakowskich dzielnic – Podgórzu Duchackiemu. Znajdują się tutaj biurowce, jak choćby Bonarka for Business, gdzie swoje siedziby mają takie firmy, jak Lufthansa, VSoft, SolarWinds czy State Street. Rozwiniętą powierzchnię handlową stanowi sąsiadująca z kompleksem biurowym galeria Bonarka, a także znajdujące się nieopodal sklepy Leroy Merlin czy Castorama. Z Podgórza Duchackiego łatwo można dostać się do centrum i innych dzielnic zarówno samochodem, jak i komunikacją miejską, dzięki rozbudowanej sieci autobusowej i tramwajowej. Główne ulice, jak Kamieńskiego, Zakopiańska, Wielicka czy al. Powstańców Śląskich, ułatwią także sprawny wyjazd poza granice miasta, a dzięki dworcom Kraków Bonarka i Kraków Płaszów mieszkańcy mogą korzystać również z połączeń kolejowych. Tereny rekreacyjne? Ich także jest pod dostatkiem. Amatorzy aktywnego wypoczynku mogą wybrać się do pobliskiego parku Bednarskiego, na kopiec Krakusa czy do rezerwatu Krzemionki.
Godne polecenia dla inwestujących w nieruchomości na wynajem są Apartamenty Nowa Bonarka powstające przy ul. Sebastiana Klonowica. Projekt realizowany jest przez krakowskiego dewelopera z 25-letnim doświadczeniem – firmę Wawel Service. Nowoczesny design, atrakcyjna lokalizacja, bliskość węzła komunikacyjnego – to cechujące inwestycję elementy, które będą istotne dla najemców, a tym samym pożądane dla właścicieli mieszkań. Nie bez znaczenia dla przyszłych mieszkańców będą także układy mieszkań, komfortowe zagospodarowanie części wspólnych w budynku, dostępność garażu czy miejsc postojowych. Pamiętajmy, że o rentowności inwestycji mogą zadecydować detale. Warto o nich pomyśleć.
Dominika Łukawska