Już niedługo Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań obchodzić będzie okrągłą rocznicę powstania. O jego popularności w środowisku krakowskich deweloperów najlepiej świadczy liczba jego członków: 84 wspierających,
51 zwyczajnych i dwóch członków honorowych, którzy wnieśli wybitny wkład w rozwój idei głoszonych przez Stowarzyszenie – prof. Andrzej Wyżykowski oraz Jan Bulsza.
Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań (SBDiM) zostało zarejestrowane 23 maja 2005 r. Swymi korzeniami SBDiM sięga jednak wcześniej, do drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych, gdy na krakowskim rynku mieszkaniowym działało około 30 deweloperów, a cała branża dopiero się rozwijała. Wiele firm rozpoczynało wówczas tworzenie swego wizerunku i pozycji pośród innych przedsiębiorstw. Bardzo szybko okazało się, że pomoc jaką oferowało SBDiM w nawiązywaniu kontaktów z urzędnikami, bankami czy instytucjami finansowymi jest niezbędna, a integracja firm konieczna. Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań powstało z inicjatywy 19 osób, które działały w ramach małopolskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Budowniczych Domów, należały do nich m.in. prezes oddziału Dorota Koźmińska, Jacek Michalski, Jan Bulsza, Andrzej Rymarczyk. Jak wspomina Tytus Misiak – prezes SBDiM – założenie nowego stowarzyszenia było skutkiem pogłębiającego się dysonansu między aktywnością środowiska krakowskiego a stagnacją struktur krajowych PSBD.
– Jedną z pierwszych inicjatyw krakowskiego środowiska deweloperów było zorganizowanie Giełdy Domów i Mieszkań, która z jednej strony miała ułatwić klientom porównanie ofert i warunków zakupu mieszkań, a z drugiej umożliwić konstruktywną wymianę doświadczeń deweloperów w zakresie rozwiązywania różnych problemów, związanych z procesami inwestycyjnymi – mówi dyrektor Lucyna Płonka. W pierwszej giełdzie wzięło udział 20 wystawców, w tym 14 inwestorów mieszkaniowych, 4 banki i 3 biura projektowe, podczas boomu liczba wystawców wzrosła do 85 w roku 2007, a w roku 2008 zaprezentowało się aż 95 firm. Podczas setnej Giełdy, która odbyła się 7-8 września 2013, odnotowano natomiast rekordową frekwencję zwiedzających. Dzięki możliwości dotarcia do najnowszych ofert, poznania aktualnych planów inwestycyjnych, czy rezerwacji wybranego lokum giełdy cieszą się wciąż dużą popularnością. Przez lata zmieniła się ich częstotliwość – z czterech do sześciu/siedmiu w ciągu roku, miejsce (z Hali Sokoła przy ul. Piłsudskiego na nowoczesny budynek Centrum Targowe Chemobudowy przy ul. Klimeckiego 14), ale nie zmieniła się ich idea – wciąż stanowią niezastąpiony łącznik między autorami i realizatorami inwestycji, a ich odbiorcami. Nic więc dziwnego, iż na stałe wpisały się w kalendarz krakowskich imprez targowych.
Ponieważ Stowarzyszenie skupia ambitnych fachowców, dla których istotne jest osiąganie coraz lepszych efektów poprzez zdobywanie nowych doświadczeń, kolejna inicjatywa odnosi się właśnie do możliwości poznania ciekawych rozwiązań w dziedzinie budownictwa. Temu służą organizowane cyklicznie warsztaty deweloperskie, które do tej pory odbyły się już w kilkunastu miastach europejskich: Strasburgu, Pradze, Londynie, Paryżu, Barcelonie, Brukseli, Amsterdamie, Berlinie, Innsbrucku i Monachium, Kopenhadze, Sztokholmie i Mediolanie. Bardzo dużą uwagę Stowarzyszenie przykłada również do poprawy wizerunku dewelopera. Służy temu m.in. konkurs o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła. Ma on na celu wyłonienie i nagrodzenie rzetelnych deweloperów realizujących interesujące inwestycje. Do innych ciekawych inicjatyw, wpływających stymulująco na krakowski rynek mieszkaniowy należy coroczna nagroda dla najlepszego studenta Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i przyznawana przez Stowarzyszenie Nagroda im. Jacka Michalskiego, która ma na celu upamiętnić jego wyjątkowe i nietuzinkowe zasługi w dziedzinie wprowadzania nowych rozwiązań architektonicznych oraz nowatorskiego spojrzenia na kształtowanie przestrzeni miejskiej. Przeznaczona jest ona dla osób, które mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami w zarządzaniu dynamicznie rozwijającą się firmą oraz wdrażanie innowacyjnych produktów i technologii lub wkład w kształtowanie przestrzeni miejskiej z zastosowaniem nowatorskich rozwiązań architektonicznych. Jej dotychczasowymi laureatami są: arch. Stanisława Deńko, Ryszard Florek i Rafał Sonik.
Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi – Małopolskim Związkiem Pracodawców, Polskim Związkiem Firm Deweloperskich czy Izbą Przemysłowo-Handlową oraz Małopolska Okręgowa Izba Architektów. Na początku 2007 r., w odpowiedzi na prośbę Stowarzyszenia, prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski objął Krakowskie Giełdy Domów i Mieszkań honorowym patronatem. Przez lata swej działalności Stowarzyszenie przyczyniło się do rozwoju dialogu między przedstawicielami władz miasta a inwestorami, do podnoszenia coraz wyżej standardów budowanych domów i mieszkań, lepszej obsługi klientów, czy większej dbałości w zagospodarowaniu terenów wokół powstających inwestycji.
Od kilku lat SBDiM organizuje w Krakowie ogólnopolskie konferencje pod hasłem „Nowe wyzwania rynku mieszkaniowego”, które stały się platformą wymiany poglądów środowiska. Stowarzyszenie pełni też rolę doradczą w sprawach ważnych dla miasta i kraju: opiniuje projekty uchwał Rady Miasta Krakowa i ustaw dotyczących zasad gospodarowania nieruchomościami, planowania i zagospodarowania przestrzennego, programu mieszkaniowego, a z głosem członków Stowarzyszenia liczą się największe autorytety z branży budowlanej w kraju.
*- zdjęcia : archiwum SBDiM
Marta Maniecka