Wybory samorządowe 2014 już 16 listopada. Kandydatów na prezydenta Krakowa postanowiliśmy zapytać o politykę mieszkaniową. Jakie wyzwania w tej dziedzinie dostrzegają? Jak chcieliby rozwiązać kwestię tanich mieszkań, a jak przyciągnąć deweloperów do naszego miasta? Oto ich wypowiedzi.
Wyzwania polityki mieszkaniowej
Myślę, że wyzwanie jest jedno i takie samo dla wszystkich dużych miast – by jak najpełniej zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osób, które nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie. Nie znam jednak miasta, które w pełni poradziłoby sobie z tym problemem. Niestety potrzeby są zawsze większe niż możliwości finansowe, choć konsekwentnie od wielu lat pozyskujemy mieszkania. Odkąd piastuję stanowisko prezydenta, gmina powiększyła swój zasób o ok. 1,5 tysiąca lokali.
Tanie mieszkania
Nasze doświadczenie pokazuje, że najtańszym sposobem pozyskiwanie mieszkań przez gminę jest samodzielna budowa na własnym terenie. Z tego co wiem, jesteśmy jednym z nielicznych w Polsce miast, które decyduje się na budowę osiedli komunalnych. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku 82 nowe mieszkania przy ul. Działkowej. Jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnych czterech tego typu inwestycji – przy ul. Mały Płaszów, Wańkowicza, J. Kantego Przyzby oraz Fredry. Planuję, że dzięki tym inwestycjom gmina pozyska do 2019 roku kolejne 600 mieszkań. Cały czas szukamy także kolejnych terenów, na których w przyszłości będą mogły powstać nowe mieszkania komunalne.
Deweloperzy dla Krakowa
Zachętą dla deweloperów jest przede wszystkim sprawnie działające miasto, rozwijające sieć dróg, komunikację miejską, doprowadzające na osiedla peryferyjne sieć wodociągową czy kanalizacyjną. Ważne jest też obejmowanie coraz to większych terenów Krakowa planami zagospodarowania przestrzennego, co skraca proces inwestycyjny. Kraków ma obecnie 137 obowiązujących planów, obejmują one blisko połowę powierzchni miasta. Po uchwaleniu Studium rozpoczęliśmy analizy dotyczące przygotowania planów dla kolejnych 40 obszarów. Ostatnia sprawa to sprawnie działający urząd. W ostatnich latach udało nam się usprawnić pracę wydziału architektury tak, by na decyzję WZ oraz pozwolenia na budowę nie trzeba było długo czekać.